Annons
Riksidrottsmötet i fokus på styrelsemötet den 21 maj
20 MAJ 2021 | 22:00
Fredagens styrelsemöte kommer dels att fokusera på styrelsens organisation och arbetssätt det kommande året, dels på det stundande Riksidrottsmötet.
Annons
Vid Förbundsårsmötet i mars beslutades om en ökad transparens och öppenhet i samband med förbundsstyrelsens möten. Fortsättningsvis kommer nu såväl dagordningen som en sammanfattning att presenteras inför förbundsstyrelsens möten. Fredag 21 maj håller den nya styrelsen sitt andra ordinarie styrelsemöte och dagordningen finns nu tillgänglig HÄR.
Mötet kommer att hållas digitalt och på programmet finns två övergripande och större ärenden. Dels styrelsens organisation och arbetssätt för det kommande året med fokus på ansvarsfördelning av olika verksamheter, aktiviteter och uppdrag. Dels diskussioner och förberedelser inför Riksidrottsmötet den 28-30 maj som på många sätt kommer att bli både spännande och intressant.
I övrigt är det en som vanligt diger agenda med uppföljningar och rapporter från flera viktiga verksamheter och kanske framför allt med fokus på Strategi 2025 samt den nya regionala organisationen.
Vi återkommer med en sammanfattning från mötet i början av nästa vecka.
Annons
Annons
Relaterade nyheter

Nu har det blivit dags för arrangörer i Sverige att fundera på om man vill bidra till det internationella tävlingsutbudet under terränglöpningssäsongen 2025–2026 eller under inomhussäsongen 2026. Sista dag för sanktionsansökan är 10 juni.
LÄS MER
Efter 13 år på samma adress är det nu dags för Svenska friidrottsförbundet att flytta på sig till ett nytt kontor.
LÄS MER