Svensk Friidrott söker sportchef
20 SEPTEMBER 2024 | 10:47
Svensk Friidrott växer, utvecklas och satsar framåt. Under den senaste tioårsperioden har förbundet haft en positiv utveckling av verksamheten generellt och inte minst när det gäller sportsliga framgångar på olika nivåer. Nu söker vi en ny sportchef som kan fortsätta utveckla vår elit- och landslagsverksamhet.
Vid årsskiftet går Svenska Friidrottsförbundets nuvarande sportchef Dejan Mirkovic vidare till nya utmaningar inom friidrotten. Nu söker vi hans efterträdare.
Läs vår annons HÄR och ansök senast den 6 oktober om du känner att tjänsten är som klippt och skuren för dig!
Du får väldigt gärna även hjälpa till att sprida den här nyheten och tipsa andra personer som du tror skulle göra ett utmärkt jobb som sportchef.
För mer information om tjänsten – kontakta generalsekreterare Stefan Olsson (kontaktuppgifter här nedan).
Relaterade nyheter
Nu är det dags för föreningar och distrikt att inkomma med förslag på stipendiater till Edvin Wide-stipendiet och Ungdomsfonden.
LÄS MER
På European Athletics kongress i Georgien utsågs Armand Duplantis för tredje gången till Årets friidrottare i Europa. Mycket fina utmärkelser gick även till Anders Borgström och Anna Palmerius.
LÄS MER