Webbinarier och övrigt material inför förbundsårsmötet

På lördag klockan 09.00 är det dags för Svensk Friidrotts förbundsårsmöte, vilket även i år kommer att hållas digitalt. Här hittar du de förberedande webbinarier som hållits tidigare i veckan liksom länkar till övrigt material.

Under måndagskvällen hade årsmötesdelegaterna bjudits in till ett webbinarium för att ta del av valberedningens förslag till förbundsstyrelse, revisorer och disciplinnämnd.

Efter presentationerna gavs det möjlighet för deltagarna att ställa frågor till både kandidater och valberedning. Du kan i efterhand se hela träffen och följa dialogen här.

Under onsdagen hölls ytterligare två webbinarier, ett som avhandlade inkomna motioner – klicka HÄR – och ett om styrelsens förslag – klicka HÄR.

På förbundsårsmötets egen sida på friidrott.se kan du hitta allt övrigt material som publicerats inför lördagen.

Förbundsårsmötet kommer att livesändas på friidrott.se.

/Mathias Karlsson

Relaterade nyheter

Rv26
Ny e-utbildning inom antidoping lanserad

Antidopingutbildningen Ren vinnare har nu lanserats i en helt ny version. Med uppdaterat innehåll, målgruppsanpassade moduler och en modernare plattform blir det enklare än någonsin för idrottsutövare och ledare att ta ansvar för en ren idrott.

LÄS MER