Annons
RIG/NIU-konferensen är inställd
11 AUGUSTI 2025 | 10:43

FOTO: DECA TEXT&BILD
Den konferens som riktade sig till ansvariga på friidrottens RIG och NIU den 14 augusti är inställd.
Annons
Den konferens som vi tidigare har bjudit in till, som riktade sig till verksamhetsansvariga och tränare/ specialidrottslärare vid friidrottens RIG och NIU och som skulle arrangeras i Ljungby den 14 augusti är inställd.
Konferensen kommer att flyttas fram till höst/vinter 2025 och kommer då att vara digital. Håll utkik efter en ny inbjudan.
&format=webp)
Magnus Olsson
Prestationscentrum Para/Ansvarig elitidrott och studier
076-773 14 27 magnus.olsson@friidrott.seAnnons
Annons
Relaterade nyheter

Varje år söker runt 300 friidrottare ett Riksidrottsgymnasium (RIG) eller Nationell Idrottsutbildning (NIU) i friidrott. Är du en av dem? Ansökan till RIG är öppen fram till 15 oktober och ansökan till NIU stänger 1 december.
LÄS MER
Vill du förstå hur träningen bör anpassas under ungdomsåren? I en ny film ger professor Michail Tonkonogi konkreta råd kring träning av 14–17-åringar – en viktig resurs för dig som tränare inom Svensk Friidrott.
LÄS MER