Spjutkastare på utvecklingsträff i Växjö: "Långa spjutkast i sommar"
14 FEBRUARI 2024 | 08:59

FOTO: DECA TEXT&BILD
Prestationscentrum kast i Växjö gästades av idel spjutadel när det var dags för utvecklingsträff och det putsades på teknik och screenades.
I helgen var Sveriges spjut-elit både på senior- och juniornivå och deras tränare samlade till utvecklingsträff vid Prestationscentrum kast i Växjö. Ett drygt 50-tal aktiva och tränare var på plats.
Teknikutveckling och fysisk träning/fysisk kapacitet stod i fokus. Även screening (Funktionsanalys i kast), individuella samtal, föreläsning i tolkning av testresultat och föreläsning om antidoping genomfördes.
Instruktörer var Anna Wessman, Arto Thor, Kari Tuomela, Jonas Mellblom, Andreas Wulff och Anna Ek screenade. Träffen gästades också av svensk spjutkastnings (bland annat) nestor Anders Borgström.
– Vi fortsätter gnugga på med teknisk och fysisk utveckling av spjutkastarna. Jag tror att vi får se en hel del långa spjutkast i sommar men fokuset är främst längre fram i tiden. Det är ett långsiktigt perspektiv vi måste ha, säger Anders Axlid, ansvarig vid PC kast i Växjö.
&format=webp)
Relaterade nyheter

Är du tränare inom Svensk Friidrott? Då vill vi höra hur du ser på tränarskapet och utbildning!
LÄS MER
Den konferens som riktade sig till ansvariga på friidrottens RIG och NIU den 14 augusti är inställd.
LÄS MER