Annons
50 svenskar tävlar på IVVM i Gainesville
24 MARS 2025 | 09:30

I helgen invigdes IVVM i Gainesville och mästerskapet fortsätter hela veckan med avslut nästa söndag. Nästan 50 svenskar kommer att vara på plats, vilket är den elfte största truppen av de 99 länder som deltar.
Annons
Cirka 3700 veteraner är anmälda totalt till IVVM i Florida.
Tävlingarna avgörs inne i Alachua County Sports and Events centre och utomhus på en för eventet iordninggjord golfbana i West End. Alla inomhusgrenar ska avverkas och dessutom långa kast samt terräng och 10km landsväg utomhus.
På tävlingens hemsida kan ni via resultatrapporteringen följa hur det går för svenskarna.
&format=webp)
Annons
Annons
Relaterade nyheter

Brinner du för veteranfriidrott och vill vara med och utveckla verksamheten i Sverige? Nu söker vi en engagerad person till Veterankommittén inom Svensk Friidrott.
LÄS MER
Den 19 maj klockan 12:00 - 12:45 anordnar Svensk Friidrotts veterankommitté ett webbinarium om hur ni som förening kan starta upp träningsgrupper för veteraner.
LÄS MER