Svenskt världsrekord krönte IVM för veteraner
01 APRIL 2025 | 09:43
Den svenska truppen samlade ihop inte mindre än 30 medaljer under IVVM i Florida och Helen Hermundstad tog hem såväl dubbla guld som ett nytt världsrekord.
Inomhus-VM för veteraner som avgjordes under förra veckan i Gainesville, Florida blev en stor succé, både för svenskt vidkommande och arrangörsmässigt. Den knappt 50 personer stora svenska truppen tog totalt 30 medaljer. Det gav en sjunde plats av de 52 länder som tog medalj.
Den absolut främsta prestationen ur svensk synvinkel gjorde Helen Hermundstad som sänkte sitt eget världsrekord när hon vann 400 meter i klassen W50. Tiden blev 58.64. Helen vann dessutom 200 meter på 26.05 vilket är ett nytt mästerskapsrekord. Helen tränas av Annica Sandström som själv tog guld i W55 i både längd och tresteg.
Meste medaljör blev Olle Borg som tävlar i klassen M75 och som tog tre guld i femkamp, längd och tresteg. Samma dag som längdtävlingen gick tog han dessutom silver i 60 meter häck. Flitigt tävlande Åke Jonsson i M80 som på sina sju starter tog fyra medaljer, varav två guld på 6 kilometer terräng och 3000 meter.
– Som vanligt är det glädjen över att vara med i de här sammanhangen där man umgås och träffar människor från hela världen som är den stora behållningen. Vi har aktiva som tävlat i veteransammanhang i mer än tjugo år. Samtidigt tillkommer helt nya deltagare vilka alla upplever samma sak – att kamratandan är fantastisk, säger veterankommitténs ordförande Karin Schön.
Relaterade nyheter
Årets IVSM avgjordes i helgen i Storängshallen som ett samarrangemang mellan Huddinge AIS, IFK Tumba och Södertälje IF. Ett mycket lyckat samarbete som de tre klubbarna rekommenderar att ta efter.
LÄS MER
Ingemar Stenmarks första SM-tävling som friidrottare resulterade i ett nytt svenskt rekord i stavhopp.
LÄS MER