Träningsläger för veteraner 2023
08 MARS 2023 | 15:06

Här kommer en uppföljning från förra årets succéläger. Nu bjuder Svenska Friidrottsförbundet åter in till träningsläger för veteraner.
I år kommer lägret hållas i Göteborg, Friidrottens hus och Slottsskogsvallen. Under helgen kommer det erbjudas träning i de flesta grenarna i friidrotten där vi övar på tekniska moment men även bra träning för att förebygga skador samt hur du stärker upp din kropp.
Vad sägs om friidrottsYoga? Hitta din inre balans och samtidigt förbättra styrkan och konditionen.
Lägret kommer ha ett fantastiskt team med många namnkunniga friidrottstränare. Bland annat så har vi med Robert Kronberg i häck/sprint, Tracey Andersson i slägga/vikt, Mattias Sunneborn i längd/tresteg, Bertil Ljungqvist i höjd för att nämna några.
I år har vi toppenföreläsare såsom Jacob Gudiol, som kommer berätta hur vi tränar smart som veteran.
När? Helgen 22–23/4 2023 Göteborg
Sista anmälningsdag: 31 mars 2023
Relaterade nyheter

Senare i veckan drar veteran-EM igång och över 200 svenskar kommer att finnas på plats på Madeira för att försvara de svenska färgerna.
LÄS MER
Veteranfinnkampen avgjordes på söndagsförmiddagen. För första gången deltog veteranerna i fler grenar än stafett och intresset för att kvala in till dessa har varit stort under sommaren.
LÄS MER