Två unga ledare från Svensk Friidrott till Future Leaders Forum 2026
12 MARS 2026 | 19:17
Alessia Balla och Teodor Sobczyk kommer att få representera Sverige vid Future Leaders Forum 2026 i augusti.
Nu är det klart att Alessia Balla och Teodor Sobczyk från Svensk Friidrotts ungdomskommitté har blivit antagna till Future Leaders Forum 2026, som arrangeras i samband med friidrotts-EM i Birmingham den 12–17 augusti.
Future Leaders Forum samlar unga ledare från hela Europa för att utveckla nästa generation av ledarskap inom friidrotten. Under forumet deltar deltagarna i föreläsningar, workshops och erfarenhetsutbyte med engagerade unga från olika medlemsförbund.
En viktig del av programmet är att deltagarna arbetar med idéer och projekt kopplade till utvecklingen av den egna organisationen, som de sedan tar med sig hem för att bidra till fortsatt utveckling.
Future Leaders Forum arrangeras vartannat år i samband med Europamästerskapen och har sedan starten 2006 blivit en viktig mötesplats för unga ledare inom europeisk friidrott.
Svensk Friidrott arbetar löpande med att skapa fler möjligheter för unga att bidra, ta ansvar och utvecklas inom vår idrott – både i föreningar, distrikt och på nationell nivå.
Ett viktigt forum för detta är Svensk Friidrotts ungdomskommitté, där unga engagerade från hela landet bidrar med perspektiv, idéer och initiativ som stärker friidrotten för framtiden.
Varmt välkommen att nominera dig själv till Ungdomskommittén eller om du som tränare, förälder eller ledare ser ungdomar med engagemang och vilja att bidra till friidrottens utveckling!Skicka in en nominering här.
Läs mer om uppdraget på ungdomskommitténs sida.
Har du frågor eller vill veta mer är du välkommen att kontakta Ungdomskommitténs ordförande Amanda Bladh, amanda.bladh@friidrott.se.
***
-
Arrangeras av European Athletics
-
Genomförs vartannat år i samband med Europamästerskapen i friidrott
-
Samlar unga ledare från medlemsförbunden i Europa
-
Fokus ligger på ledarskap, utveckling och internationellt erfarenhetsutbyte
Relaterade nyheter
Den 28–29 mars genomförs Svensk Friidrotts förbundsårsmöte i Uppsala. Nu kan du ta del av valberedningens förslag.
LÄS MER
Inför sommarens VSM har Trångsvikens IF och Östersunds GIF fått förstärkning genom fyra nya förbundsdomare.
LÄS MER