Parafriidrott 2022

Genvägar

European Para Youth Games

Virtus European Summer Games

Virtus World half marathon championships

Nordiska mästerskapen

.

European Para Youth Games
Pajulahti Finland, 27 juni - 4 juli

Landslagscoach: Ingela Nilsson, IFK Växjö
Coach: Linda Frelin, Falu IK

Uttagna:

Kvinnor  
100 meter Ellen Westling 07 Falu IK
Längd Ellen Westling 07 Falu IK

.

Virtus European Summer Games
Krakow, Polen, 17-24 juli

Landslagsledare: Magnus Olsson
Landslagscoach: Anders Johansson

Uttagna:

Män  
100 m Joel Reinholdsson 01 Umedalens IF
200 m Joel Reinholdsson 01 Umedalens IF
5000 m Martin Jansson 91 Rehns BK
10 000 m Martin Jansson 91 Rehns BK
   
Kvinnor  
Längd Emma Ericsson 93 Karlskoga FI
Höjd Emma Ericsson 93 Karlskoga FI

.

Virtus World half marathon championships, Viseu, Portugal, 2-5 september

Landslagsledare: Magnus Olsson
Landslagscoach: Anders Johansson
Uttagen: Martin Jansson 91 Rehns BK

.

Nordiska mästerskapen
Bollnäs Sverige, 19-21 augusti

Landslagsledare: Magnus Olsson
Landslagscoacher: Anders Johansson, Ingela Nilsson
Landslagscoach & medicin: Thomas Gjörling

Män  
Niklas Almers IFK Växjö 100m, 200m, 400m
Olof da Silva Olsson Norrbacka HIF 100m, 200m
Henrik Eriksson RBU Västerås 100, 200, 400m
Wiktor Hansen Råbyrekarne friidrott 100, 200m, 400m
Albin Janderberg Västerås Friidrott
100, 200, Längd
Martin Jansson Rehns BK
1500m, 5000m
Joel Jansson Bollnäs FIK Diskus, Spjut
Tobias Jonsson IK Orient
200m, Längd
Gustav Larsson Angered IS
400m, Längd
Joel Reinholdsson Umedalens IK
100m, 200m
Olof Ryberg Örgryte IS
100m, Längd
Pontus Ståhlfors RBU Västerås
100m, 200m, 400m
Gustav Tegnelund Karlskoga Friidrott
100m, 200m
Viktor Åberg Angered IS 100m, Längd
   
Kvinnor  
Emma Eriksson Karlskoga friidrott 100m, Längd, Kula, Diskus
Lina Hedberg Bollnäs FIK 100m, 200m, 400m, Längd
Julia Oscarsson 3vHandikappförening
100m, 200m, 400m
Emmy Persson Bollnäs FIK 100m
Marika Wahinger Karlskoga friidrott 100m, 200m, 400m
Ellen Westling Falu IK 100m, 200m, Längd
Stephanie Ydström MAI 100m, 200m

Huvudsponsor

  • Bauhaus logotyp

Nationella partners

  • Craft-Logo-BLK.png
  • Folkpool logga
  • Medley logga
  • NeH logga

Officiella partners

  • Folkspel logotyp
  • Scandic logga
  • Nestle logga
  • Fabege logga
  •  
  • Wato_Logo_Blue_RGB_190308.png
  •  
  •  
  • BRIXLY_Logo_C100M77Y45K48[25].jpg
  •  
  • Eleda_CMYK[72].jpg
  • aleris.png