Annons

Annons

Uppdaterat: 27 februari

Nedan listas information om friidrott som går i tv närmaste tiden. Listan uppdateras kontinuerligt och är preliminär. TV-tider kan ändras, och ibland presenteras först närmare inpå tävling.

Aktuella sändningar

2024        
MARS        
10 IUSM15-16 Växjö Friidrottskanalen  
9 IUSM15-16 Växjö Friidrottskanalen  
3 Inomhus-VM Glasgow SVT2 & SVT Play

11.00

19.50

2 Inomhus-VM Glasgow SVT2 & SVT Play

11.00

20.00

1 Inomhus-VM Glasgow SVT Play

11.00

20.00

FEBRUARI        
25 IJSM-IUSM17 Örebro Friidrottskanalen 09.25
24 IJSM-IUSM17 Örebro Friidrottskanalen 09.55
23 World Indoor Tour Madrid Aftonbladet TV 19.20
22 All Star Perche Clermont-Ferrand SVT Play 19.50
18 ISM Karlstad Friidrottskanalen 10.55
17 ISM höjd herrar Kil Friidrottskanalen 18.55
17 ISM Karlstad Friidrottskanalen 11.55
16 ISM Karlstad Friidrottskanalen 17.25
11 World Indoor Tour New York Aftonbladet TV 19.00
11 Nordenkampen Baerum SVT & SVT Play

SVT1 13.00

SVT2 14.00

11 Barcelona halvmaraton Barcelona YouTube

08.15

10 World Indoor Tour Liévin Aftonbladet TV 20.30
6 Mondo Classic Uppsala SVT2 & SVT Play 19.00
6 World Indoor Tour Torun Aftonbladet TV 17.50
4 World Indoor Tour Boston Aftonbladet TV 21.50
3 Folksam GP Stockholm Indoor Sätra SVT1 & SVT Play 15.50
JANUARI        
30 World Indoor Tour Ostrava Aftonbladet TV 16.50
27 World Indoor Tour Astana Aftonbladet TV 09.55
21 ISM Mångkamp Sollentuna Friidrottskanalen  
21 Quality Hotel Games Växjö Friidrottskanalen 09.00
20 ISM Mångkamp Sollentuna Friidrottskanalen  
20 Quality Hotel Games Växjö Friidrottskanalen 10.00
19 Quality Hotel Games Växjö Friidrottskanalen 18.20
         
2023        
DECEMBER        
10 Terräng-EM Bryssel SVT Play 12.20
NOVEMBER        
5 New York City Marathon New York Eurosport 1/Discovery+ 14.30
OKTOBER        
1 VM halvmaraton, 5k, 1mile Riga World Athletics 10.50
SEPTEMBER        
17 Diamond League Eugene SVT 21.00
16 Diamond League Eugene SVT 21.00
10

WCT Memorial Borisa Hanzekovica

Zagreb Viaplay 18.00
9-10 Stafett-SM Södertälje Friidrottskanalen 12.55 resp. 10.55
8 Diamond League Bryssel TV4 Play  
3 Finnkampen Stockholm SVT1 & SVT Play 12.30
3 Kraftmätningen Lidingö Friidrottskanalen 08.00
2 Finnkampen Stockholm SVT2 & SVT Play 15.50
2 Diamond League Xiamen SVT 13.00
2 Kraftmätningen Lidingö Friidrottskanalen 09.00
AUGUSTI        
31 Diamond League Zürich SVT24 & SVT Play 19.00
27 Friidrotts-VM Budapest TV12 06.45–09.30
TV4 19.30–22.00
TV4 Play 22.00–22.30
 
26 Friidrotts-VM Budapest TV12 06.45–12.00
TV4 12.00–15.00
TV4 Play 18.30–19.00
TV4 19.00–22.00
TV4 Play 22.00–22.30
 
25  Friidrotts-VM Budapest TV12 10.00–13.00
TV12 18.30–20.00
TV4 20.00–22.00
TV4 Play 22.00–22.30
 
24 Friidrotts-VM Budapest TV12 06.45–10.00
TV12 18.30–19.30
TV4 19.30–22.00
TV4 Play 22.00–22.30
 
23 Friidrotts-VM Budapest TV4 Play 09.45–10.00
TV12 10.00–12.15
TV4 12.15–13.30
 
22 Friidrotts-VM Budapest TV12 18.30–19.30
TV4 19.30–22.00
TV4 Play 22.00–22.30
 
21 Friidrotts-VM Budapest TV12 18.30–19.30
TV4 19.30–22.00
TV4 Play 22.00–22.30
 
20 Friidrotts-VM Budapest TV12 07.00–12.00
TV4 12.00–14.00
TV4 16.00–19.30
TV4 Play 19.00–19.30
 
20 USM15/JSM19 Täby Friidrottskanalen 08.55
19 Friidrotts-VM Budapest TV12 08.30–12.00
TV4 12.00–15.00
TV4 18.30–22.00
TV4 Play 22.00–22.30
 
19 USM15/JSM19 Täby Friidrottskanalen 09.30
18 USM15/JSM19 Täby Friidrottskanalen 11.25
10 U20-EM Jerusalem AllAthletics.tv & SVTPlay  
9 U20-EM Jerusalem AllAthletics.tv & SVTPlay  
8 U20-EM Jerusalem AllAthletics.tv & SVTPlay  
7 U20-EM Jerusalem AllAthletics.tv  
5 Folksam Grand Prix Malmö SVT1 & SVT Play 15.30
1-6 Universiaden Chengdu Eurosport  
JULI        
30 Friidrotts-SM Söderhamn SVT2 & SVT Play 12.00
29 Friidrotts-SM Söderhamn SVT2 & SVT Play 14.15
28 Friidrotts-SM Söderhamn SVT1 & SVT Play 15.10
23 Diamond League London C More 13.55
23 Nordiska juniorlandskampen Oslo Friidrottskanalen 10.45
22 WCT
Meeting Madrid
Madrid C More 20.30
22 Nordiska juniorlandskampen Oslo Friidrottskanalen 12.15
21 Diamond League Monaco SVT1 och SVT play 19.05
20

WCT
P-T-S meeting

Banská Bystrica C More 18.00
18

WCT
Gyulai Istvan Memorial

Székesfehérvár Viaplay 17.15
16 Diamond League Silesia C More & Sportkanalen 15.30
16 U23-EM Esbo SVT Play

09.45

15.20

15 U23-EM Esbo SVT Play

10.05

15.30

14 U23-EM Esbo SVT Play

10.25

16.50

13 U23-EM Esbo AllAthletics.tv  
5 Folksam Grand Prix Karlstad SVT 18.00
4 Folksam Grand Prix - stavhopp damer Karlstad Friidrottskanalen 18.15
2 Diamond League Stockholm SVT 15.45
JUNI        
30 Diamond League Lausanne SVT 20.00
27 WCT Golden Spike Ostrava Viaplay 18.00
25 Lag-EM Chorzów SVT 15.25
24 Lag-EM Chorzów SVT 15.00
23 Lag-EM Chorzów SVT 16.05
18 Folksam Grand Prix Göteborg SVT 18.00
17 Folksam Grand Prix Stavhopp Göteborg Friidrottskanalen

13.55

15 Diamond League Oslo C More & Sportkanalen

17.30

13 Paavo Nurmi Games Åbo Viaplay 17.05
11 Folksam Grand Prix Sollentuna SVT 18.00
10-11 Sweden combined events challenge Borås Friidrottskanalen

13.15
(Lördag)

11.55
(Söndag)

9 Diamond League Paris Sportkanalen/      C More 20.00
4 FBK Games Hengelo Viaplay 17.45
4 SixarbySimons kast Örbyhus Friidrottskanalen 11.25
3 Stockholm Marathon Stockholm TV4/C More 11.30
2 Diamond League Rom SVT 20.00
MAJ        
28 Diamond League Rabat C More/Sportkanalen 19.30/20.00
28 Nordiska Mästerskapen Köpenhamn Friidrottskanalen 10.55
27 Nordiska Mästerskapen Köpenhamn Friidrottskanalen 12.55
27 USATF Los Angeles Invitational Los Angeles Viaplay 22.00
21 Seiko Golden GP Tokyo Viaplay 08.20
21 Lag-EM i gång Podebrady EA:s youtube 14.10
21 USATF Bermuda GP Bermuda Viaplay 20.00
18 Tjalves diskusgala Norrköping Friidrottskanalen 12.55
13 SM-VSM 100km Bro Friidrottskanalen  
13 Vårkastet Bålsta Friidrottskanalen 08.55
13 Göteborgsvarvet Göteborg Göteborgs-Posten 12.45
13 Kip Keino Classic Nairobi Viaplay 15.00
Stora Turebergskastet Sollentuna Friidrottskanalen 08.55
5 Diamond League Doha SVT 18.00
APRIL        
29 Botswana Golden Grand Prix Gaborone Viaplay 14.30
29 SM-VSM 24 timmar Växjö Friidrottskanalen 10.45
MARS        
18-19 Regionmästerskap Götaland Växjö Friidrottskanalen

11.55
(Lördag)

09.55
(Söndag)

11-12 European Throwing Cup Leiria Youtube

 

10-12 Inomhus-VSM Uppsala Friidrottskanalen

16.55 (Fredag)

08.55 (Lördag & Söndag)

5 Inomhus-EM Istanbul SVT

07.55

17.00

4-5 IUSM 15-16 Västerås Friidrottskanalen 09.00 (Lördag & Söndag)
4 Inomhus-EM Istanbul SVT

06.55

16.30
(SVT Play)

17.00
(SVT 1)

3 Inomhus-EM Istanbul SVT

06.55

16.55
(SVT Play)

17.55
(SVT 2)

2 Inomhus-EM Istanbul SVT

16.55
(SVT Play)

17.55
(SVT 2)

FEBRUARI        
25-26 IJSM-IUSM17 Karlstad Friidrottskanalen

09.55
(Lördag)

09.00
(Söndag)

25 World Indoor Tour Birmingham Youtube 15.00
25 All Star Perche Clermont-Ferrand SVT Play 20.00
22 World Indoor Tour Madrid SVT 19.30
17-19 ISM Malmö Friidrottskanalen

17.25 (Fredag)

11.25 (Lördag & Söndag)

15 World Indoor Tour Liévin SVT Play
SVT24
19.45
20.00
12 Nordenkampen Karlstad SVT 12.00
11 World Indoor Tour New York C More & Sportkanalen 22.00
10 ISTAF Indoor Berlin SVT 18.30
8 Meeting Mondeville Mondeville Youtube 19.00
8 World Indoor Tour Torun SVT 18.00
4-5 ISM-IJSM-IUSM Mångkamp Växjö Friidrottskanalen

09.55 (Lördag)

08.55 (Söndag)

4 World Indoor Tour Boston C More & Sportkanalen

22.00

2 Gothenburg Games Göteborg GP  
2 Mondo Classic Uppsala SVT 19.00
JANUARI        
29 Folksam GP Stockholm SVT 15.00
27 World Indoor Tour Karlsruhe Youtube 20.00
25 Aarhus Sprint & Jump Aarhus Friidrottskanalen 17.15
20-22 Quality Hotel Games Växjö Friidrottskanalen