13.43 av Max Hrelja i Schweiz – tvåa genom tiderna
02 JULI 2023 | 18:22

FOTO: DECA TEXT&BILD
I schweiziska La Chaux-de-fonds sänkte under söndagen Max Hrelja sitt personliga rekord på 110 meter häck till 13.43. Max klättrar en placering genom tiderna i Sverige och har nu bara Robert Kronberg framför sig.
Under Folksam Grand Prix i Göteborg gick Malmö AI:s Max Hrelja in som delat trea på 110 meter häck med 13.47, samma tid som klubbkamraten Philip Nossmy. Max som i år har sprungit flera lopp runt 13.50 och tagit ett tydligt kliv framåt är nu nära det svenska rekordet som stått sig sedan 2001.
13.43 kom redan i försöken på Resisprint i La Chaux-de-fonds, i finalen slutade Max femma på 13.62. Robert Kronbergs svenska rekord är 13.35 och Max passerade nu Claes Albihn upp till en andraplats genom tiderna.
&format=webp)
Relaterade nyheter

Castorama är öppen för alla friidrottare som representerar föreningar anslutna till SFIF och omfattar såväl individuella tävlingar för både män och kvinnor som en gemensam lagtävling.
LÄS MER
I Zürich var Andreas Almgren ytterst nära segern i Diamond League-finalen på 3000 meter men fick nöja sig med tredje plats. På 1500 meter var Samuel Pihlström nära sitt svenska rekord, medan Daniel Ståhl slutade femma i diskusfinalen.
LÄS MER