18.25: Högintressant start på Quality Hotel Games
20 JANUARI 2023 | 14:50
FOTO: DECA TEXT&BILD
I kväll är det dags att bänka sig framför Friidrottskanalen. Quality Hotel Games inleds med 200 m och längd både för män och kvinnor. Många spännande namn kommer till start!
Inomhussäsongen är nu igång för fullt och i kväll – och hela helgen – sänder Friidrottskanalen LIVE från Växjö och Quality Hotel Games.
Det kan komma finfina resultat redan på fredagskvällen då det vankas både längdhopp och 200 meter.
Hoppar längd gör bland andra Thobias Montler och Tilde Johansson och till start på 200 meter kommer namn som Lisa Lilja, Julia Henriksson, Elvira Tanderud på damsidan och William Trulsson och Desmond Rogo på herrsidan.
HÄR hittas startlistorna för hela helgen.
HÄR kommer du till Friidrottskanalens sändningar.
Relaterade nyheter
Det räckte hela vägen för IFK Växjös Liam Belo Da Silva som, efter att ha kammat hem segern i helgen, kan titulera sig nordisk U20-mästare i mångkamp. Och två svenska silvermedaljer och två bronspengar säkrades också i norska Jessheim.
LÄS MER
Häcklöparen Edvin Örnborg sänkte sitt pers så sent som förra veckan, men under söndagen var det dags igen. Och den här gången bar det hela vägen in på den svenska genom-tiderna-listan för P19 på 110 meter häck.
LÄS MER