53 aktiva klara för EM – "Stark och spännande trupp"

EM logga

Den svenska EM-truppen är nästan klar. 26 namn var redan förhandsuttagna och nu har ytterligare 27 fått klartecken. "Vi åker till München med en stark och spännande trupp", säger förbundskapten Kajsa Bergqvist.

Med exakt två veckor kvar till EM består den blågula EM-truppen av 53 aktiva, men fler namn kommer att adderas. Bland annat ska ett lag kompletteras till kvinnornas korta stafett.

- SM till helgen blir en viktig formindikator för flertalet aktiva, och sedan får vi se vad som sker med rankingen – om ytterligare några kvalificerar sig den vägen. Vissa bitar återstår att lägga i EM-pusslet, säger Kajsa Bergqvist, som har stora förhoppningar inför mästerskapet i München.

- Vi har precis avslutat ett häftigt och intensivt VM i USA, men nu är det fullt fokus framåt. Till EM i Tyskland reser vi med en betydligt bredare trupp, och tanken är att ge fler chansen att tävla på den yttersta nivån. Sammantaget rymmer truppen många aktiva med chans på topp-åtta och vissa kommer självfallet att fajtas om medaljerna.

HÄR hittas EM-truppen. 

/Mathias Karlsson

Relaterade nyheter

EM 2026 Kriterier NY
Sugen på EM i Birmingham? Så kvalar du in!

I början av augusti 2026 är det dags för arenafriidrottens höjdpunkt när EM i Birmingham avgörs. Förbundskapten Kajsa Bergqvist har nu presenterat de svenska uttagningskriterier som gäller för att kvalificera sig till mästerskapet.

LÄS MER
Terräng Em Logo
Här är den svenska truppen till Terräng-EM

Den 14 december är det dags för Terräng-EM i portugisiska Lagoa och nu är den svenska truppen spikad. Blågult åker dit med 20 löpare och kommer att ha lag i alla klasser utom den kvinnliga och männens U23-klass.

LÄS MER