Annons
Ahlbergs andra SM-guld: "Aldrig varit så här nervös"
28 AUGUSTI 2021 | 19:00

FOTO: DECA TEXT & BILD
För första gången sedan SM 2018 var Grete Ahlberg högst upp på pallen i kvinnornas slägga. Hon tog hem guldet efter ett längsta kast på 67.34 meter.
Annons
I årsstatistiken i slägga låg Hammarbys Grete Ahlberg tätt bakom Spårvägens Eleni Larsson och Ullevis Tracey Andersson. På SM i Borås skulle hon ta ett tidigt grepp om guldet, med ett kast mätt 66.62 i den andra omgången. I tredje ökade hon sedan till 66.98 och i sjätte till 67.34, vilket räckte för vinst i släggtävlingen.
Grete är inte värst nöjd över vinnarresultatet, men hon tar med sig den stabila kastningen och självklart det andra SM-guldet i karriären. Senast hon gick hem med ädlaste valör på ett SM var i Eskilstuna för tre år sedan.
– Om någon frågar mig om jag är nöjd med resultatet kommer jag ju säga säga nej, men det är ett SM och det enda viktiga är att vinna, säger Grete Ahlberg till Svensk Friidrott.
Anledningen till den stabila kastningen menar Grete är en mycket bättre och utvecklad fysik.
– Förra året tampades jag med psykisk ohälsa och försvann från friidrotten ett tag. Då trodde jag aldrig att jag skulle komma tillbaka, men sedan hittade gnistan tillbaka. Då slutade jag tänka på att bara kasta långt, och började i stället tänka på att jag ville bli mer atletisk, vilket gav mig motivationen att träna hårt. Därför har jag ökat i alla fysiska värden på väldigt kort tid.
Grete passar på att hylla IK Motalas Sara Forssell, 20-åringen som i släggtävlingen tog sin första SM-medalj i karriären. Hon tog ett silver på 65.77.
– Jag sket på mig varje gång Sarah Forssell gick in i ringen, eftersom jag vet att hon är så jävla duktig på att tävla. Jag firade ju ingenting alls innan det faktiskt var avgjort.
– Jag har nog faktiskt aldrig varit så här nervös inför ett SM, just för att det var så tajt mellan mig, Tracey och Eleni på årsstatistiken. Det kändes som att vad som helst kunde hända, säger Grete Ahlberg.
Bronset gick till Tracey Andersson, som kastade 63.57.
HÄR hittar du resultaten.
/Lukas Nordén
Annons
Annons
Relaterade nyheter

I ett soligt och lagom varmt Stockholm fick vi under lördagen se en rutinerad SM-vinnare på herrsidan – och en sensationell vinnare på damsidan. "Jag vet inte vad som hände", säger IF Götas Wilma Modig, som tog karriärens första SM-guld.
LÄS MER
Den 12 juli avgörs Lag-SM i Sollentuna och nu står det klart vilka lag som gör upp om medaljerna. Under gårdagen blev IFK Växjös damer och IFK Lidingös herrar sista lag in i finalen.
LÄS MER