Annons

Almgren lämnar återbud – Martinsson och Wållgren kompletterar IVM-truppen

Andreas Almgren (till vänster) missar inomhus-VM. Med till Belgrad åker däremot Erik Martinsson (mitten) och Karl Wållgren, som båda ingår i stafettlaget. Andreas Almgren (till vänster) missar inomhus-VM. Med till Belgrad åker däremot Erik Martinsson (mitten) och Karl Wållgren, som båda ingår i stafettlaget.

FOTO: DECA TEXT&BILD

Andreas Almgren har en känning i ena foten och tvingas lämna återbud till inomhus-VM i Belgrad som inleds på fredag. "Jättetråkigt, men det är lyckligtvis ingen allvarlig skada”, säger förbundskapten Kajsa Bergqvist.

Annons

Andreas Almgren skulle ha ställt upp på 3000 meter på inomhus-VM i Serbien, men en inflammerad sena sätter stopp.

- Såklart jättetråkigt att Andreas inte kan vara med. Han har visat riktigt fin form på sistone, men det är klokt att inte riskera något. Han får satsa på utomhussäsongen istället, säger förbundskapten Kajsa Bergqvist.

Totalt åker 15 aktiva till Belgrad, där stafettlöparna Erik Martinsson och Karl Wållgren blev de sista att få klartecken. Stafettlaget består av Carl Bengtström, Nick Ekelund-Arenander, Kasper Kadestål, Erik Martinsson och Karl Wållgren.

HÄR hittas truppen i sin helhet.

/Mathias Karlsson

Annons

Annons

Relaterade nyheter

U20 2025
100 dagar kvar till U20-EM i Tammerfors

Om 100 dagar avgörs U20-EM i friidrott i finska Tammerfors. Inför mästerskapet har vi pratat med några av Sveriges unga stjärnskott om deras tankar, mål och förhoppningar inför tävlingarna i Finland.

LÄS MER
Väglöpning Genrebild
Årets VM i väglöpning inställt

I förra månaden informerade World Athletics om att årets VM i väglöpning inte kommer att arrangeras som planerat i San Diego. Nu meddelar WA att diskussioner förts med alternativa värdar, men att mästerskapet 2025 inte blir av.

LÄS MER