Archie Casteel fyra genom tiderna på maraton
19 FEBRUARI 2023 | 11:46
FOTO: DECA TEXT&BILD
Archie Casteel slog sin egna bästatid på maraton när han gick i mål i Sevilla på 2:10.49. Därmed klämde han sig även in som fyra genom alla tider i Sverige.
Maratón de Sevilla avgjordes under söndagförmiddagen den 19 februari och det blev ett minst sagt lyckat lopp för svenske löparen Archie Casteel.
Fram till 35 kilometer höll han ett tempo som hintade om att han skulle kunna utmana det svenska maratonrekordet. De sista sju kilometrarna gick dock lite långsammare och han kom i mål på 2:10.49. Det var ett personligt rekord för honom med inte mindre än fyra och en halv minut och ett resultat som skickar upp honom på en fjärdeplats i Sverige genom tiderna.
Relaterade nyheter
Den bästa svenska placeringen i U23-klasserna stod Julia Rosén för när hon gick i mål som tia i sitt lopp. Jonathan Grahn som var enda svenska man till start slutade 22:a.
LÄS MER
Simon Sundström slutade åtta och Sarah Lahti nia på Terräng-EM. Trots två topp tio-placeringar skilde sig loppen åt. Medan Lahti trampade snett och tappade på slutet plockade Sundström placeringar och avslutade starkt.
LÄS MER