Annons
Armand Duplantis nominerad till World Athletics Årets manliga friidrottare
12 OKTOBER 2023 | 14:18

FOTO: DECA TEXT&BILD
World Athletics har presenterat kandidaterna till Årets manliga friidrottare och föga förvånande är förra årets vinnare, vår stavstjärna Armand Duplantis nominerad. Här hittas du information om hur du kan rösta.
Annons
Den 11 december kommer Årets friidrottare att utses av World Athletics och en av de som har möjlighet att ta hem titeln är Armand Duplantis. Han har tidigare tagit hem titeln 2020 och 2022.
De övriga nominerade är: Neeraj Chopra (spjut), Ryan Crouser (kula), Soufiane El Bakkali (3000 m hinder), Jakob Ingebrigtsen (medeldistans), Kelvin Kiptum (maraton), Pierce LePage (mångkamp), Noah Lyles (sprint), Alvaro Martin (gång), Miltiadis Tentoglou (längdhopp), Karsten Warholm (400 m, 400 m häck).
Alla som så önskar kan vara med och göra sina röster hörda. Röstningen för det stora flertalet sker via sociala medier, där det handlar om att gilla World Athletics inlägg på Instagram, Facebook, X/Twitter och Youtube.
Rösta på Mondo på Instagram här.
Ni måste rösta senast den 28 oktober.
Annons
Annons
Relaterade nyheter

I sommarens första lopp över 400 meter häck slog Moa Granat till med 55.68, en förbättring av personbästat med 21 hundradelar och den bästa svenska tiden på distansen på 26 år. "Jag visste att jag hade kapacitet att springa snabbt", säger Moa Granat.
LÄS MER
Den som tar sig till Stockholms Stadion och Bauhausgalan den 15 juni kan räkna med att få uppleva ett rejält stjärnregn. I varje gren finns världseliten representerad och man kan räkna med blixtrande dueller och hoppas på svenska framgångar.
LÄS MER