Annons

Årskrönikan, del 2 – "Ett fantastiskt friidrottsår!"

Årskrönika 21

På nyårsafton släpps den andra delen av Svenska Friidrottares årskrönika. Mängder av härliga minnen diskuteras, inte minst ett historiskt framgångsrikt OS i Tokyo.

Annons

Svenska Friidrottsförbundets podd fortsätter att summera det gångna året. I årskrönikans andra del blickar Andreas Thornell, Stefan Olsson och Per Crona bland annat tillbaka på JVM, OS, SM, Finnkampen och Terräng-EM.

Var det vårt bästa OS på bra länge? Håller 400 meter häck återigen på att bli en svensk paradgren? Detta och mycket, mycket mer diskuteras i poddavsnittet.

HÄR hittar du podden!

Annons

Annons

Relaterade nyheter

Carl Bengtstrom (3)
Ny Sverigebästatid av Bengtström på 300 meter häck

Det blev en ny Sverigebästatid på 300 meter häck under Diamond League i Xiamen genom Carl Bengtström som sprang loppet på 34.75. Och Mondo Duplantis vann stavtävlingen men fick inte med sig något sexmetershopp från Kina denna gång.

LÄS MER