Åskag klar för trestegsfinal – "Väldigt skön känsla"

Åskag Em 26 Maja Åskag skuttar mot EM-final i Birmingham.

FOTO: DECA TEXT&BILD

Maja Åskag är klar för torsdagens trestegsfinal. Det längsta hoppet kom i tredje kvalomgången och mätte 14.21. "Jag har en väldigt skön känsla i kroppen. I finalen ska jag bara köra och ge precis allt", säger Åskag.

Råby-Rekarnes Maja Åskag har i år hoppat finfina 14.24 och det känns bara som en tidsfråga innan hon ska slå Carolina Klüfts 18 år gamla svenska rekord 14.29.

I EM-kvalet inledde hon med 14.10 (+0.8) vilket gav en sammanlagd sjundeplats efter den första omgången. För avancemang krävdes antingen att man klarade direktkvalgränsen 14.15 eller att man placerade sig topp-12.

Majas andra hopp såg längre ut, i trakterna av kvalgränsen, men upphoppsfoten var tyvärr 0.7 centimeter för långt fram. Med två fullbordade omgångar låg Maja på 9:e plats.

I den andra poolen inledde Hellas Emilia Sjöstrand med 13.25 (+1.0) och sedan ökade hon dryga två decimeter i andra, 13.46 (+1.4). I sista krävdes fortsatt ökning för att ha chans på final, men det tredje hoppet mätte 13.41 (+0.5).

För Åskag gick det desto bättre i det sista kvalhoppet. Maja landade i sanden efter 14.21 (+0.7) och hade därmed klarat kvalgränsen.

När alla hade hoppat klart var Maja på 6:e plats medan Emilia blev 22:a i kvalet.

– Jag har en väldigt skön känsla i kroppen, säger Åskag efter tävlingen.

– Det andra hoppet kändes bäst, men jätteskönt att klara kvalgränsen och att känna att den stabila formen jag haft i år håller i sig. Jag känner också att det finns mer att hämta i finalen. Jag ska verkligen gå för det, inte fega. Jag känner att jag är så nära att sätta det.

Trestegsfinalen avgörs på torsdag.

Här hittas alla resultat

Svensk Friidrott Kommunikation

Text:

Kommunikationsavdelningen

kommunikation@friidrott.se

Relaterade nyheter