Annons
Åskag visade styrkan i stort drama – "Verkligen nöjd!"
28 JUNI 2025 | 20:41

FOTO: DECA TEXT&BILD
Damernas tresteg blev en riktig nagelbitare på lag-EM. I den allra sista omgången tog Maja Åskag ledningen med 14.18, karriärens näst längsta hopp. Men tyskan Caroline Joyeux svarade med 14.42. "Jag är väldigt nöjd att jag kunde svara i sista hoppet och jag fick ju leda i två minuter i alla fall", skrattar Maja.
Annons
Maja Åskag inledde tävlingen med ett underkänt hopp, men slog sedan till med hela 13.99 i den andra omgången, vilket då räckte till en andraplats. Bara tyskan Caroline Joyeux var före i Råby-Rekarne-hopparen i protokollet med 14.17.
Majas tredje hopp blev misslyckat och i fjärde omgången kom ännu ett kryss.
I femte omgången hoppade sedan italienskan Erika Saraceni 13.99 och tack vare bättre andraresultat smet hon förbi Åskag som nu låg trea. Då svarade Maja direkt när hon ännu en gång hoppade 13.99.
I allra sista omgången fortsatte dramat. Först slog Saraceni till med nya personbästat 14.08. Maja taggade igång på alla cylindrar och hoppade 14.18 (+0.3). Skulle det räcka till segern?
Icke. I tävlingens allra sista hopp slog Caroline Joyeux till med 14.42, men det slutade med en mycket fin andraplats för Maja som presterade karriärens näst bästa resultat (personbästat lyder 14.27).
- Det var en lång tävling. Vi hoppade i typ två timmar och det var varmt, men det var en bra tävling. Jag är väldigt nöjd att jag kunde svara i sista hoppet och jag fick ju leda i två minuter i alla fall, så det var kul, skrattar Maja, som summerar:
- Säsongsbästa och en bra känsla. Det finns mer, men jag är verkligen nöjd med 14 meter och nästan personbästa.
Lycke Holm nöjd med känslan
I det manliga höjdhoppet klarade Kils Melwin Lycke Holm 2.14 och blev 14:e man totalt. Melvin fick bara göra två försök 2.18 då han hade två rivningar på tidigare höjder. (På ett lag-EM är fyra rivningar synonymt med färdighoppat.)
- Det var den bästa känslan hittills i år. Det är synd att man inte får göra tre försök på sistahöjden, en riktig bullshit-regel tycker jag. Jag kände att jag kunde ha tagit 18 i dag och då hade jag fått försöka på pers. Lite surt men ett steg i rätt riktning i all fall vad gäller hoppkänslan, säger Melwin.
Tjecken Jan Stefela segrade på 2.33.
&format=webp)
Annons
Annons
Relaterade nyheter

Diskusfinalen för damer blev den sista tävlingen med svenskt deltagande på U23-EM i Bergen. Ebba Salomonsson Lind stod för en stark insats och slutade sexa i finalen med ett kast på 52.92.
LÄS MER
Det blev en dramatisk och högklassig höjdfinal under det sista tävlingspasset på U23-EM i Bergen. Melwin Lycke Holm slog personligt rekord två gånger och säkrade bronset med 2.24. "Jag hade mycket i mig i dag", säger han.
LÄS MER