Bengtström bäst i blåsigt lopp: "Jag är ändå nöjd"
12 JUNI 2022 | 22:20
FOTO: DECA TEXT&BILD
Förhandsfavoriten Carl Bengtström vann 400 m häck på Sollentunavallen och efteråt var öisaren nöjd med prestationen. "Det var svårlöpt med väldigt mycket vind, så det var tufft. Men ändå skönt att man kunde ha hyfsat bra krafter."
Carl Bengtström persade med 48.52 i säsongsöppningen på Diamond League-galan i Eugene. På Sollentunavallen stannade klockan på 49.57 men förhållandena var långt ifrån lätta.
- Det är svårt att komma fram och hitta den korrekta stegrytmen när det blåser motvind. Det är det som är jobbigt. Man får anpassa sig och acceptera vinden, så det här är okej ändå, säger han till SVT Sport.
- Jag tar med mig ett bra lopp, att jag kunde springa med mina rätta steg och ändå ha hyfsad rytm i sådana här förhållanden. Det är otroligt bra att jag kan klara av det, så jag är ändå nöjd.
Fransmannen Wilfried Happio blev tvåa i loppet på tiden 49.73.
Wennersten hade bra känsla
På kvinnornas korta häck fick vi se en vass tid av Julia Wennersten. Ymerlöparen som har ett personligt rekord på 13.44 noterades för 13.33, men det var med +2.5 i ryggen.
- Det kändes bra under löpningen! Det var ju tyvärr för mycket medvind, men det var ändå skönt att en bra känsla under loppet. Nu vill jag få till det i godkänd vind också, säger Julia som slutade som tvåa i loppet.
Segrade gjorde danskan Mette Graversgaard på 12.87.
10.30 för Henrik Larsson
På männens 100 meter var Henrik Larsson trea i mål på tiden 10.30 (+1.2), tre hundradelar långsammare än säsongsbästat som kom i Skara en vecka tidigare. Vann loppet gjorde sydafrikanen Gift Leotlela på 10.22.
/Mathias Karlsson
Relaterade nyheter
Några av de bästa juniorerna i åldern 18-19 år från hela Europa deltar i Bauhaus Junioren-Gala i tyska Mannheim och tävlingen har uppnått internationellt erkännande genom åren med deltagande av juniorer i världsklass. I sommar avgörs den 32:a upplaga…
LÄS MER
I franska Clermont-Ferrand öppnade Mondo Duplantis säsongen 2026 med en seger på fina 6.06. Den svenske världsrekordhållaren testade även den nya världsrekordhöjden 6.31, men lyckades inte ta sig över.
LÄS MER