Annons
Blomberg under OS-kvalgränsen
30 MAJ 2021 | 05:00
Sent på lördagen sprang Emil Blomberg, Vidar Johansson och Simon Sundström 3000 meter hinder på en gala i belgiska Oordegem. Och som de sprang! Blomberg gick under internationella OS-kvalgränsen och är nu Sverigefyra genom alla tider.
Annons
Hässelbys Emil Blomberg slutade tvåa i loppet på 8.20.55 och gick i mål knappa två sekunder efter segrande fransosen Alexis Phelut. Sävedalens Vidar Johansson blev femma på 8.24.55 (pers med 19 sekunder) och Lidingös Simon Sundström sexa på 8.25.55.
Så sent som förra helgen förbättrade Blomberg sitt personliga rekord med två sekunder när han noterades för 8.29.68 på en gala i Andújar, Spanien.
Nu kapade han alltså ytterligare nio sekunder och med tiden 8.20.55 är han fjärde bäste svensk genom alla tider. Det svenska rekordet 8.05.75 innehas av Mustafa Mohamed, Anders Gärderud är tvåa på den listan med 8.08.02 och trea är Dan Glans med 8.15.32.
Ett oerhört imponerande lopp av svensktrion Blomberg, Johansson och Sundström. Den internationella OS-kvalgränsen på distansen är satt till 8.22.
HÄR hittar du resultatlistan.
/Mathias Karlsson
Annons
Annons
Relaterade nyheter

Castorama är öppen för alla friidrottare som representerar föreningar anslutna till SFIF och omfattar såväl individuella tävlingar för både män och kvinnor som en gemensam lagtävling.
LÄS MER
I Zürich var Andreas Almgren ytterst nära segern i Diamond League-finalen på 3000 meter men fick nöja sig med tredje plats. På 1500 meter var Samuel Pihlström nära sitt svenska rekord, medan Daniel Ståhl slutade femma i diskusfinalen.
LÄS MER