Carmen Cernjul slog äldsta juniorrekordet
08 JULI 2026 | 22:46
FOTO: SVENSK FRIIDROTT
Inger Knutssons svenska juniorrekord på 1500 meter stod sig i nästan 53 år, men på onsdagskvällen förbättrades det av Carmen Cernjul med knappt fyra tiondelar till 4:07.08. ”Det fanns där, jag behövde bara få rätt lopp och det var kul att det blev idag”, säger Carmen.
I augusti 1973 sprang Inger Knutsson från Nynäshamn 1500 meter på 4:07.47, vilket stod sig som svenskt juniorrekord i nästan 53 år. Men på Folksam Grand Prix i Karlstad förbättrade Spårvägens Carmen Cernjul äntligen rekordet med nästan fyra tiondelar till 4:07.08.
– Jag visste innan att jag är i bra form på 1500 meter, även om jag inte fått till den riktiga träffen än. Det fanns där, jag behövde bara få rätt lopp och det var kul att det blev idag. Jag var lite orolig för vinden och förhållandena, men jag kunde ligga bakom och med 300 meter kvar kände jag att jag kommer gå för det idag, säger Carmen Cernjul.
Carmen slutade trea i loppet som vanns av Şilan Ayyıldız från Turkiet på 4:06.87. 19-åriga Carmen har nu svenskt juniorrekord på 800, 1500, 3000 och 5000 meter utomhus.
På den dubbla distansen, 3000 meter, förbättrade Täbys Emilia Lillemo sitt personliga rekord till fina 9:17.21. På 400 meter häck nådde varken Tilde Bjerager eller Moa Granat upp till sina bästa tider. Däremot blev det personligt rekord för både Hässelbys Tyra Landin och Växjös Lilly Loggner, som sprang på 59.48 respektive 59.68 i B-finalen. I samma lopp förbättrade hemmalöparen Hanna Karlsson sitt årsbästa till 58.49.
På 200 meter blev Kalmarjunioren Jamilia Bernhardsson bästa svenska med 23.68. Hennes träningskompis Wilma Svenson från Växjö tangerade sitt personliga rekord, 23.71, som trea i loppet. I B-finalen sprang Ullevis Tilde Dahlberg in på det nya personliga rekordet 23.84 trots kraftig motvind på -1.6.
Se alla resultat från Folksam Grand Prix här.
Relaterade nyheter
Sommarens andra Folksam GP-gala genomfördes på Sola Arena i Karlstad den 8 juli och bjöd på en rad rekord där höjdpunkten var manliga 400 m häckduellen.
LÄS MER
Maja Åskag är onekligen i sitt livs längdhoppsform. Efter att ha hoppat 6.80 på Diamond League i Eugene för bara några dagar sedan förbättrade hon sig med ytterligare nio centimeter på Folksam Grand Prix i Karlstad. I den manliga tävlingen fick vi se…
LÄS MER