Casteel slog till i Valencia – femma genom tiderna
01 DECEMBER 2024 | 10:51
FOTO: DECA TEXT&BILD
Archibald Casteel sprang under söndagen Valencia maraton på 2:10:06 och klättrar därmed från sjunde till femte plats på den svenska genom-tiderna-listan.
Valencia bjöd på perfekta förhållanden och som vanligt var det många löpare som stod för topprestationer på den snabblöpta banan.
Snabbast av alla var kenyanen Sebastian Sawe som gjorde en blixtrande maratondebut med 2:02:05, en av historiens vassaste debuter, och på damsidan segrade etiopiskan Megertu Alemu som sprang i mål på 2:16:49.
Ett antal svenska elitlöpare kom till start och allra bästa dagen hade Archibald Casteel som noterades för nya personbästat 2:10:06. Spårvägenlöparens tidigare PB 2:10:49 kom i Sevilla i fjol och nu slog han återigen till på spansk mark.
I och med söndagens prestation klättrar Casteel från sjunde till femte plats på den svenska genom-tiderna-listan. Framför sig har han nu bara Suldan Hassan (2:07:36), Samuel Tsegay (2:08:41), Ebba Tulu Chala (2:09:06) och Mustafa Mohamed (2:10:03).
Personbästa blev det även för Keep Up RC:s Kristofer Låås som blev näst bäste svensk på 2:14:45, 1:30 snabbare än hans tidigare bästanotering.
Bästa svenska blev 21-åriga Upsalalöparen Alva Malmsten Nilsson som stod för en imponerande maradebut med tiden 2:35:33.
Här hittas loppets hemsida och via den samtliga resultat.
Relaterade nyheter
Mondo Duplantis kan ta hem titeln World Athlete of the Year efter att ha röstats fram till en av två finalister i Field Athlete of the Year. Och nu är folkets röstning i full gång – in och rösta senast den 9 november.
LÄS MER
Han har precis avslutat sitt fantastiska 2025. Nu står det klart att Andreas Almgren kommer att springa 1500 meter på Bauhausgalan kommande sommar – och han hoppas att det blir en rafflande duell mot Samuel Pihlström.
LÄS MER