Casteel slog till i Valencia – femma genom tiderna

Archiebald Casteel Archibald Casteel (arkivbild).

FOTO: DECA TEXT&BILD

Archibald Casteel sprang under söndagen Valencia maraton på 2:10:06 och klättrar därmed från sjunde till femte plats på den svenska genom-tiderna-listan.

Valencia bjöd på perfekta förhållanden och som vanligt var det många löpare som stod för topprestationer på den snabblöpta banan.

Snabbast av alla var kenyanen Sebastian Sawe som gjorde en blixtrande maratondebut med 2:02:05, en av historiens vassaste debuter, och på damsidan segrade etiopiskan Megertu Alemu som sprang i mål på 2:16:49.

Ett antal svenska elitlöpare kom till start och allra bästa dagen hade Archibald Casteel som noterades för nya personbästat 2:10:06. Spårvägenlöparens tidigare PB 2:10:49 kom i Sevilla i fjol och nu slog han återigen till på spansk mark.

I och med söndagens prestation klättrar Casteel från sjunde till femte plats på den svenska genom-tiderna-listan. Framför sig har han nu bara Suldan Hassan (2:07:36), Samuel Tsegay (2:08:41), Ebba Tulu Chala (2:09:06) och Mustafa Mohamed (2:10:03).

Personbästa blev det även för Keep Up RC:s Kristofer Låås som blev näst bäste svensk på 2:14:45, 1:30 snabbare än hans tidigare bästanotering.

Bästa svenska blev 21-åriga Upsalalöparen Alva Malmsten Nilsson som stod för en imponerande maradebut med tiden 2:35:33.

Här hittas loppets hemsida och via den samtliga resultat.

Svensk Friidrott Kommunikation

Text:

Kommunikationsavdelningen

kommunikation@friidrott.se

Relaterade nyheter

Carolina Wikström (9)
Wikström under VM-kvaltiden

Carolina Wikström infriade under söndagen sin målsättning på Berlin halvmaraton när hon sprang i mål på 1:10:34, en tid som innebär att underskred kvalgränsen till VM i halvmaraton med 26 sekunders marginal.

LÄS MER
Simon Sundström 5345
Sundström ny femma genom tiderna på 10 000 m

Under natten till söndag svensk tid sprang Djurgårdens Simon Sundström in som femma genom tiderna i Sverige på 10 000 meter med tiden 28:03.90. Även flera andra svenskar har presterat fina resultat i USA under helgen.

LÄS MER