Daniel Ståhl klar för OS-final

Daniel Ståhl DSC 1015 6917

FOTO: DECA TEXT&BILD

Daniel Ståhl kastade sig till en OS-final med ett kast på 65.16 meter. Det var inte över direktkvalgränsen, men han slutade på en åttonde plats och ser nu fram emot finalen: ”Jag känner mig på G”, säger han.

Måndagsförmiddagen bjöd även på diskuskval med Daniel Ståhl i startlistan. Daniel har haft en säsong med såväl lyckade tävlingar med långa kast och mer trevande kastserier. Men att han är en mästerskapskastare av rang vet vi.

För att direktkvalificera sig till finalen gällde det att kasta 66.00 och topp 12 skulle avancera.

I Daniels första kast fick han ut diskusen 65.16, ett kast som kunde räcka till final, men han kastade självfallet vidare. I den andra omgången blev ett mindre lyckat kast och diskusen damp ner på 63.36. Inte heller i den sista omgången lyckades han förbättra resultatet, utan kastet mättes till 63.98.

Efter att den första gruppen hade kastat klart låg Daniel sexa i sin kvalgrupp och det blev en nervös väntan på den andra kvalgruppen för att se om det skulle räcka till finalavancemang.

– Jag känner mig på G, det kändes bra. I första kändes som att jag kastade med armen och sen ville jag känna mig för i de andra två. Jag tror att det kommer att räcka till final det här. Det är sju man som måste slå mig, så det är bara att vänta att se, säger Daniel Ståhl till Max efter kvalet.

I den andra kvalgruppen var det två som kastade längre än Daniel som hamnade på en åttonde i kvalet. För att ta sig till final krävdes det 62.88.

OS-atmosfären i Paris hade Daniel i alla fall inget ont att säga om:

– Det var magiskt, det är det häftigaste arenan jag har varit på hittills, säger Daniel som spår att det kommer att krävas 69 meter för brons och tänker att ladda med skivstång:

– Jag ska iväg och gymma nu, jag ska köra lite marklyft och sedan äta och vila och hänga med gänget.

Diskusfinalen går onsdag kväll klockan 20.25.

***

Läs mer om OS-friidrotten i vår OS-guide.

På de olympiska spelens hemsida hittar du ett schema där du kan se startlistor och resultat.

Svensk Friidrott Kommunikation

Text:

Kommunikationsavdelningen

kommunikation@friidrott.se

Relaterade nyheter

Axelina Johansson IVM 26 Firar
Sveriges bästa inomhus-VM sedan 2004 – "Helt fantastiskt!"

Två medaljer och ytterligare sex topp-åtta-placeringar tog Sverige hela vägen till det bästa inomhus-VM:et sedan 2004. "Att så här många svenskar är med och nafsar efter VM-medaljer, det var länge sedan vi såg", säger förbundskapten Kajsa Bergqvist.

LÄS MER
Thobias Montler 2
Thobias Montler tia i längdfinalen – ”Vill hoppa längre”

Det blev en tiondeplats för Thobias Montler i längdfinalen på inomhus-VM i Toruń. Han nådde 7.94 meter som längst och fick göra fyra hopp i tävlingen. "Efter den säsong jag haft kan jag inte kräva för mycket av mig själv", säger Thobias Montler.

LÄS MER