Annons
Därför satsar Agnes och Linus på trail: ”Variationen, naturen och gemenskapen”
04 JULI 2025 | 08:20
Agnes Josefsson och Linus Wedin är Sveriges första U20-traillöpare i ett internationellt mästerskap och de fick berätta lite om vad som har fått dem att satsa på att springa trail. "Jag vill se hur långt jag kan ta det men också bara ha kul och upptäcka nya platser genom löpningen", säger Agnes.
Annons
I slutet av september är det dags för trail-VM i Spanien och två av de uttagna svenskarna är Agnes Josefsson och Linus Wedin. Det som är speciellt med dem är att det är de första U20-löparna som tävlar för Sverige i ett internationellt trailmästerskap.
Vi frågade Agnes och Linus lite om deras bakgrund inom trail och vad de har för mål med sin idrott.
Hur kom det sig att du började springa trail?
Agnes: ”Jag har alltid gillat att röra på mig och har testat många olika sporter sedan jag var liten. En av dem var friidrott, och genom Vallentuna Friidrott fick jag på ett roligt och lekfullt sätt lära mig grunderna i löpteknik med Helena Hellgren som tränare. Samtidigt har traillöpningen funnits med i bakgrunden. Min familj har ofta varit i svenska fjällen och i Alperna på semestrar. Vi har vandrat och sprungit mycket i bergen.
När jag var 14 år sprang jag mitt första riktiga traillopp i Åre. Det var lerigt, kuperat och ganska tufft, men när jag kom i mål kände jag direkt att det var något jag ville göra igen.”
Linus: ”Sedan jag var liten har jag alltid rört på mig i någon slags träningsform och jag har alltid hållit på med löpning. Sen har jag insett att jag var ganska bra på att springa vilket ledde till att jag har fortsatt träna och utvecklat nya mål inom löpningen.”
Vad motiverar dig att fortsätta träna och tävla?
Agnes: ”Det jag älskar mest med traillöpning är variationen, naturen och gemenskapen med andra löpare. Det ger så mycket energi och glädje att springa på stigar i skogen, över fjäll och på höga höjder med magiska vyer. Terrängen gör också att varje pass blir unikt. Jag känner också att jag utvecklas hela tiden. Jag är fortfarande ung och har tagit stora steg det senaste året. Det motiverar mig att fortsätta. Jag vill se hur långt jag kan ta det, tävla mot riktigt starka löpare, men också bara ha kul och upptäcka nya platser genom löpningen.
Linus: ”Främst är det alla miljöer man får upptäcka och det här tas till en ny nivå när man får börja tävla internationellt. Sedan är det även känslan när man har tagit ut sig till hundra procent och känslan när man klarat sina mål.”
Agnes: ”Mitt bästa tips är att bara ge det en chans! Du behöver inte ha värsta utrustningen. Det enda du behöver är ett par löparskor så kan du springa ut i skogen där du bor. Hitta en stig, spring när du orkar och gå när du behöver. Det viktigaste är att det får vara roligt och kravlöst. Ta gärna med en kompis eller någon i familjen som gör det ännu roligare. Och om du någon gång får chansen att springa i fjällen eller i Alperna så gör det! Det var där mitt intresse verkligen tog fart och det kan bli början på något stort för dig också.”
Linus: ”Spring för att uppleva och inte för träningens skull. Löpning är ett bra sätt att ta sig till nya platser och upptäcka.”
***
Du hittar hela den svenska truppen till trail-VM här.
&format=webp)
Annons
Annons
Relaterade nyheter

Under trail-VM 2023 sprang orienteringsstjärnan Tove Alexandersson sitt första trail-VM och nu är det dags igen. ”Trail-VM känns som en rolig utmaning”, säger Tove, som i september åter representerar Sverige.
LÄS MER
Under lördagen avgjordes trail-SM över 35 kilometer i Skövde. Den 18-åriga junioren Agnes Josefsson tog hem guldet på damsidan, medan den mer rutinerade Martin Nilsson segrade i herrklassen.
LÄS MER