Annons
Datum och arena för finalen i lag-SM fastslaget
15 MARS 2023 | 09:53

FOTO: DECA TEXT&BILD
Sollentunavallen blir arena för årets upplaga av finalen i Lag-SM som kommer att äga rum den 8 juli.
Annons
Finalen i lag-SM kommer att hållas den 8 juli 2023 på Sollentunavallen med Hässelby och Spårvägen som arrangörer. Tidigare har vi gått ut med datumet 27 juni, men det är alltså ändrat.
Nedanstående lag är kvalificerade genom sina resultat under 2022. Till finalen går också vinnarna i respektive kvaltävling i maj 2023.
Män | Kvinnor |
Hässelby SK | IF Göta Karlstad |
Mölndals AIK | Hässelby SK |
Spårvägens FK | Malmö AI |
Ullevi FK | Spårvägens FK |
Upsala IF | Ullevi FK |
Örgryte IS | Upsala IF |
Annons
Annons
Relaterade nyheter

Det är intensiva tävlingshelger för de svenskar som tävlar för universitet i USA och under lördagen regnade medaljerna över dem. Bland annat vann Emilia Sjöstrand i tresteg och fyra svenskar kammade hem andraplatser.
LÄS MER
I sin säsongsöppning i Atlanta hoppade Thobias Montler tre hopp över åtta meter. Det längsta mätte 8.09 och är hans bästa säsongsinledning sedan 2022.
LÄS MER