Annons

Dubbla SM-guld till Hälle och Malmö på stafett-SM

Hälle IF 1627 Segrarna på 4x800 meter.

FOTO: DECA TEXT&BILD

Den första dagen av Stafett-SM bjöd på både spännande dueller och överlägsna segrar. Nedan berättar vi om några stafetter samt presenterar SM-medaljörerna.

Annons

I kvinnor 4x800 meter gjorde sju lag upp om SM-medaljerna. Det blev en spännande stafett med en tuff kamp om guldet. Efter första sträckan var Hässelby SK i klar ledning och Mölndals AIK klar tvåa med resterande lag i en tät klunga bakom.

Vid andra växeln var samtliga lag återigen samlade med Täby IS och IF Göta Karlstad i täten. Inför tredje växeln befann sig istället Spårvägens FK i täten, följda av Hälle IF.

Med 400 meter kvar av sista sträckan låg Spårvägen fortsatt först, följda av tvåan Hälle och trean Hässelby, de tre lagen lyckades, med goda marginaler, hålla undan för resterande och tog sig i mål som etta, två och trea.

Segrande Spårvägen diskades dock till slut efter både protester och motprotester. Segern och guldet gick istället till Hälles Ellen Schoug, Hanna Strand, Julia Svennblad och Majken Söderlund Larsson då klockan stannade på 8:53.42, silvret till Hässelbys Linn Adolfsson, Wilma Marcusson, Hannah Kinane och Caroline Högardh med en tid på 8:55.83 och bronspengen till Mölndals Elin Hagelin, Alma Svantesson, Elsa Svantesson och Wilma Ehrnborg, 9:01.13.

Hälle avgjorde på upploppet

Annons

I manliga 4x800 meter kom fyra lag till start, Spårvägens FK (Abdelfath Yassin, Daniel Gleimar, Walid Oussalah, Tobias Eknor), Hälle IF (Olle Ahlberg, Nils Bredin, Benjamin Åberg, Jonas Magnusson), Turebergs FK (Albert Ziegler, Kalab Alemsegek Tesfay, Valter Kjellberg, Habtom Asgede) och Hässelby SK (Samuel Berhane, Erik Djurberg, Emil Blomberg, Yohannes Kiflay).

Spårvägen tog tidigt ett stadigt grepp om loppet och höll ledningen fram till stafettens sista upplopp. Med 100 meter kvar spurtade Hälles Jonas Magnusson förbi Spårvägens Tobias Eknor och därmed vann Hälle med tiden 7:42.76 före Spårvägen, 7:43.13. Kampen om bronset stod mellan Turebergs FK och Hässelby SK som under stafettens gång turats om att inneha tredjeplatsen. Med upploppet kvar var det dock klart att Turebergs FK skulle ta bronspengen på tiden 7:49.35 framför fyran Hässelby SK, 7:53.43.

Dubbla sprintguld till Malmö AI

I manliga 4x100 meter ställde Malmö AI upp med Jean-Christian Zirignon, William Trulsson samt häckspecialisterna Joel Bengtsson och Max Hrelja, en kvartett som visade sig vara ett vinnande koncept då de passerade mållinjen som överlägsna segrare med tiden 40.05.

Silvret gick till Upsala IF med Simon Plesse, Lion Martinez, Isak Andersson och Desmond Rogo som sprang i mål på 40.47. Kampen om bronset var tajt mellan Hammarby IF och Ullevi FK, men Hammarbys Jonatan Borg, Viktor Wall, Alexander Pilgrim och Dennis Otieno var fem hundradelar snabbare med tiden 40.85.

Annons

Även i kvinnliga 4x100 meter hade Malmö AI ett starkt lag i form av Filippa Sivnert, Ida Staafgård, Julia Henriksson och Johanna Carlsson som sprang hem lördagens andra överlägsna seniorguld till Malmö med tiden 45.79.

Silvret gick till Upsala IF med Maya Bergström-Weekes, Klara Helander, Ebba Svantesson och Karolina Svensson på tiden 47.16. Bronset sprangs hem av Spårvägens FK som deltog med Saga Berneryd, Moa Hjelmer, Isabelle Eurenius och Jonna Claesson på tiden 47.46.

***

All information om stafett-SM hittar du här.

Dagens resultat hittar du här.

Annons

Dag två av stafett-SM sänds på friidrottskanalen med start 10.55.

 

***

 

M 4x100m

   

Annons

1

Malmö AI

40.05

1 - Jean-Christian Zirignon

2 - William Trulsson

Annons

3 - Joel Bengtsson

4 - Max Hrelja

2

Upsala IF

40.47

Annons

1 - Simon Plesse

2 - Lion Martinez

3 - Isak Andersson

4 - Desmond Rogo

3

Annons

Hammarby IF

40.85

1 - Jonatan Borg

2 - Viktor Wall

3 - Alexander Pilgrim

Annons

4 - Dennis Otieno

M 4x800m

   

1

Hälle IF

7:42.76

Annons

1 - Olle Ahlberg

2 - Nils Bredin

3 - Benjamin Åberg

4 - Jonas Magnusson

2

Annons

Spårvägens FK

7:43.13

1 - Abdelfath Yassin

2 - Daniel Gleimar

3 - Walid Oussalah

Annons

4 - Tobias Eknor

3

Turebergs FK

7:49.35

1 - Albert Ziegler

Annons

2 - Kalab Alemsegek Tesfay

3 - Valter Kjellberg

4 - Habtom Asgede

M22 3x400m

 

1

Annons

Turebergs FK

2:25.35

1 - David Mattiasson

2 - Robin Isaksson

3 - Emil Johansson

Annons

2

Västerås FK

2:25.55

1 - Evan Laing

2 - August Kallin

Annons

3 - Mattias Waernulf

3

Hässelby SK

2:28.22

1 - Jonatan Håkansson

Annons

2 - Carl af Forselles

3 - Gustav Gahne

P19 Stafett 1000m

 

1

Danderyds SK

Annons

1:51.28

1 - Edvin Sidwall

2 - Viktor Skoglund

3 - Lucas Törnström

4 - Erik Skoglund

Annons

2

Sundsvalls FI

1:57.73

1 - Christof Neib

2 - Henning Ehn

Annons

3 - Simon Vikström

4 - Leon Ölmerud Kjellman

3

Malmö AI

1:58.19

Annons

1 - Edvin Assarsson

2 - Noah Karlberg

3 - Melvin Vala Tefre

4 - Marcus Asker

P17 Stafett 1000m

 

Annons

1

Hammarby IF

1:58.22

1 - Aron Gullberg

2 - Vilmer Karlsson

Annons

3 - Elias Kapell

4 - Filip Herre

2

Turebergs FK

2:00.93

Annons

1 - Simon Lindström

2 - Jakob Lennermark

3 - John Bäck

4 - Saviola Mbugua Waithira

3

Annons

Malmö AI

2:01.09

1 - Eric Segnon

2 - Emil Cimander

3 - Ivano Bevanda

Annons

4 - Finn Grindal

P15 4x80m

 

1

Malmö AI

35.60

Annons

1 - Wilmer Ahlberg

2 - Hugo Kjellander

3 - Uros Brankovic

4 - Nino Kusljic

2

Annons

Turebergs FK

35.81

1 - William Strömberg

2 - William Blomquist

3 - Evert Östlind

Annons

4 - Jordan Benitez

3

Upsala IF

36.66

1 - Zanyar Alpergin

Annons

2 - Sven Noreland

3 - Julius Noreland

4 - Elias Karén

K 4x100m

   

1

Annons

Malmö AI

45.79

1 - Filippa Sivnert

2 - Ida Staafgård

3 - Julia Henriksson

Annons

4 - Johanna Carlsson

2

Upsala IF

47.16

1 - Maya Bergström-Weekes

Annons

2 - Klara Helander

3 - Ebba Svantesson

4 - Karolina Svensson

3

Spårvägens FK

Annons

47.46

1 - Saga Berneryd

2 - Moa Hjelmer

3 - Isabelle Eurenius

4 - Jonna Claesson

Annons

K 4x800m

   

1

Hälle IF

8:53.42

1 - Ellen Schoug

Annons

2 - Hanna Strand

3 - Julia Svennblad

4 - Majken Söderlund Larsson

2

Hässelby SK

Annons

8:55.83

1 - Linn Adolfsson

2 - Wilma Marcusson

3 - Hannah Kinane

4 - Caroline Högardh

Annons

3

Mölndals AIK

9:01.13

1 - Elin Hagelin

2 - Alma Svantesson

Annons

3 - Elsa Svantesson

4 - Wilma Ehrnborg

K22 3x400m

 

1

Hässelby SK

Annons

3:05.07

1 - Julia Håkansson

2 - Johanna Pihl

3 - Jessica Holmberg

2

Annons

Täby IS

3:09.14

1 - Ottilia Alvarsson

2 - Hannah Stenbeck

3 - Elsa Lennartsson

Annons

3

Göteborgs KIK

3:22.86

1 - Johanna Sjögren

2 - Anna Constantinescu

Annons

3 - Moa Kilén

F19 Stafett 1000m

 

1

IFK Växjö

2:14.49

Annons

1 - Amanda Lennartsson

2 - Emilia Franzén

3 - Elin Joabsson

4 - Elenie Carlsson

2

Annons

Täby IS

2:18.68

1 - Anja Lalander

2 - Ebba Sjöström

3 - Evelina Hamos

Annons

4 - Lia Cederberg

3

Örgryte IS

2:18.99

1 - Ylva Magnusson Debray

Annons

2 - Ellen Hansson

3 - Ester Mägi Theorin

4 - Elna Wester

F17 Stafett 1000m

 

1

Annons

Hammarby IF

2:16.90

1 - Maja Simonsson

2 - Ella Johansson

3 - Esther Sahlqvist

Annons

4 - Matilda Borg

2

Täby IS

2:21.86

1 - Alice Helge

Annons

2 - Eleonora Wahlin

3 - Emilia Hermansson

4 - Amanda Cederberg

3

Turebergs FK

Annons

2:22.48

1 - Annie Grindange

2 - Kajsa Cabanas Andersson

3 - Emmie Wedin

4 - Alva Back

Annons

F15 4x80m Final

 

1

Malmö AI

38.77

1 - Tea Widgren

Annons

2 - Binta Jammeh

3 - Ebba Elm

4 - Ellinor Wennolf

2

Hammarby IF

Annons

39.47

1 - Gwen Fagerström

2 - Lisa Palmheden

3 - Tyra Sparv

4 - My Lindberg

Annons

3

Hässelby SK

40.00

1 - Selma Tjernström Milione

2 - Sophie Adolfsson

Annons

3 - Olivia Pihl

4 - Emelie Lundqvist

 

 

 

Annons

Annons

Relaterade nyheter

Perseus Karlström 4857
Europamästaren Perseus går SM på hemmaplan

Perseus Karlström gick nyss hem ett övertygande EM-guld på 20 kilometer i Rom och nu på lördag den 15 juni ställer han upp i gång-SM i sin hemstad Eskilstuna: "Den största och viktigaste tävlingen på hemmaplan", säger Perseus.

LÄS MER