Annons
Duplantis vann duellen mot Warholm
04 SEPTEMBER 2024 | 22:26

FOTO: DECA TEXT&BILD
Det blev svensk seger i den omtalade duellen på 100 meter mellan Mondo Duplantis och Karsten Warholm från Norge. Mondo gick med sin tid dessutom in som trea i Sverige på distansen i år.
Annons
På torsdag väntar Diamond League-gala i schweiziska Zürich men redan kvällen innan avgjordes den kanske mest omtalade grenen. Mondo Duplantis skulle möta Norges Karsten Warholm på 100 meter.
Det var på förhand oklart vem som var favorit till att ta hem segern. Mondos personliga rekord 10.73 var satt 2018, samma år sprang han även på 10.57 i något för stark medvind. Häcklöparen Warholm satsade tidigt i sin karriär på mångkamp och hade ett pers från 2017 på 10.49.
När väl startskottet gick var det dock aldrig något snack om saken. Mondo fick den överlägset bästa starten och höll avståndet ned till Karsten hela vägen in i mål. Klockan stannade på 10.37 för svensken som därmed gick in som trea på den svenska årsbästalistan bakom Henrik Larsson och Jean-Christian Zirignon. Norrmannen kom i mål en tiondel bakom Mondo och förbättrade sitt personliga rekord med två hundradelar.
&format=webp)
Annons
Annons
Relaterade nyheter

Det är intensiva tävlingshelger för de svenskar som tävlar för universitet i USA och under lördagen regnade medaljerna över dem. Bland annat vann Emilia Sjöstrand i tresteg och fyra svenskar kammade hem andraplatser.
LÄS MER
I sin säsongsöppning i Atlanta hoppade Thobias Montler tre hopp över åtta meter. Det längsta mätte 8.09 och är hans bästa säsongsinledning sedan 2022.
LÄS MER