Duplantis världens bästa – för andra året i rad

Armand DUPLANTIS 7635 (1) (1)

FOTO: DECA TEXT&BILD

Armand Duplantis fortsätter att skriva friidrottshistoria. Efter ett år med fyra världsrekord och VM-guld har stavhoppsstjärnan för andra året i rad utsetts till världens bästa manliga idrottare av internationella sportjournalister.

Armand Duplantis fortsätter att dominera världsidrotten. För andra året i följd har han utsetts till världens bästa manliga idrottare i Internationella sportjournalistförbundets (AIPS) omröstning.

Det är sportjournalister från hela världen som har röstat fram stavhoppsstjärnan. Duplantis samlade totalt 1 182 poäng och vann därmed omröstningen klart. Tvåa blev den spanske tennisstjärnan Carlos Alcaraz med 784 poäng, medan franske fotbollsspelaren Ousmane Dembélé slutade trea med 713 poäng.

Under året har Duplantis stått för en rad historiska prestationer. Han förbättrade sitt eget världsrekord i stav och försvarade sina VM-guld både inomhus och utomhus. Framgångarna har också resulterat i flera prestigefyllda utmärkelser, däribland BBC:s pris som årets idrottsstjärna i världen, för andra året i följd, samt utmärkelserna som världens och Europas bästa manliga friidrottare.

I den kvinnliga kategorin utsågs spanska fotbollsspelaren Aitana Bonmatí till årets bästa idrottare.

Svensk Friidrott Kommunikation

Text:

Kommunikationsavdelningen

kommunikation@friidrott.se

Relaterade nyheter

Carolina Wikström (9)
Wikström under VM-kvaltiden

Carolina Wikström infriade under söndagen sin målsättning på Berlin halvmaraton när hon sprang i mål på 1:10:34, en tid som innebär att underskred kvalgränsen till VM i halvmaraton med 26 sekunders marginal.

LÄS MER
Simon Sundström 5345
Sundström ny femma genom tiderna på 10 000 m

Under natten till söndag svensk tid sprang Djurgårdens Simon Sundström in som femma genom tiderna i Sverige på 10 000 meter med tiden 28:03.90. Även flera andra svenskar har presterat fina resultat i USA under helgen.

LÄS MER