Edlund vässade SM-rekordet – Bjeragers första guld

Bjerager Sm 26 Tilde Bjerager fick guldfira i Uppsala.

Oskar Edlund imponerade stort när han i blåsiga förhållanden vann SM-guldet på 400 meter häck och samtidigt satte SM-rekord för andra året i rad. "Jag är nöjd", säger Oskar som sprang på 48.44. I damernas häckfinal bärgade Tilde Bjerager karriärens första SM-guld. "Jag kan tänka mig att det var ett spännande lopp att kolla på", säger Tilde.

Täbys Oskar Edlund gjorde karriärens näst snabbaste lopp och vässade sitt eget SM-rekord från 48.92 till 48.44. Och dagens race var inte ett rent lopp.

– Det var grymma förutsättningar i dag och jag har egentligen bara mig själv att skylla att det inte blir ännu snabbare. Arenan ligger såpass bra att man knappt känner motvinden på bortre, och så får man ju hjälp på upploppet. Men, ja, det är det näst snabbaste jag har gjort så jag är nöjd, säger Oskar, som fortsätter:

– Det här kommer att låta jättekaxigt, men jag tror att vi har hittat en "baseline" som ligger här någonstans. Sedan vill man ha pangträffen, och då kommer det att smälla till hoppas jag.

Silvermedaljen grejade Spårvägens David Thid som sprang på 49.66 och bronset gick till KFUM Örebros Sigge Bergentz som noterade ett säsongsbästa med 50.83.

Bjeragers första SM-titel

På damernas 400 meter häck gick segern till IFK Växjös Tilde Bjerager som bärgade karriärens första SM-guld.

In på upploppet var det mycket jämnt mellan Bjerager och Turebergs Moa Granat, som prenumererat på SM-titeln sedan 2021, och det var den förstnämnde som hade mest krafter kvar.

Tildes segertid skrevs till 56.07, Moa sprang på 56.82 och trea blev Täbys Linnéa Frobe som nådde mål efter 58.27.

– Säsongen börjar bli väldigt lång, men det gäller bara att hålla kvar i tanken att jag fortfarande har saker som jag vill uppnå och försöka ha det som motivation, säger USA-collegestudenten Bjerager som inte har gett upp tanken på en EM-biljett.

– Jag kan tänka mig att det var ett spännande lopp att kolla på. Jag hade nästan hellre kollat på än sprungit. Men det kändes ändå bra! Jag vaknade upp i morse och kände mig stark och det kändes bra på uppvärmningen, så jag var ändå ganska självsäker och lugn när jag ställde mig på startlinjen.

Här hittas alla resultat på SM.

Svensk Friidrott Kommunikation

Text:

Kommunikationsavdelningen

kommunikation@friidrott.se

Relaterade nyheter

Maja Askag26 (1)
Åskag gick vinnande ur tät längdstrid

Det blev jämnt och spännande i kvinnornas längdhopp när Turebergs Ayla Hallberg Hossain och Råby-Rekarnes Maja Åskag gjorde upp om guldet i en centimeterstrid. ”Jag visste att det skulle bli en kamp”, säger guldmedaljören Maja Åskag.

LÄS MER
Wilma Svenson26
Skrällguld och SM-rekord i 200-metersfinalerna

Wilma Svenson och Henrik Larsson visade att de just nu är de snabbaste svenskarna på 200 meter. ”Jag har känt att jag har det här i mig, så det är otroligt”, säger en lycklig Wilma. Och Henrik Larsson visade klass och slog Johan Wissmans 20 år gamla…

LÄS MER