Emilia Sjöstrand på pallen och Angel Richmore femma i NCAA
09 JUNI 2024 | 15:09
FOTO: DECA TEXT&BILD
Sista finaldagen på NCAA-finalerna i USA är över och vi kunde kontastera att det blev ytterligare en svensk pallplats genom Emilia Sjöstrand i tresteget och en fin femteplats för Angel Richmore i sjukampen.
NCAA-säsongen är över för i år och sedan tidigare hade vi en svensk på pallen, Axelina Johansson som kom trea i kula. Natten till söndag var det pallkänning för ytterligare en svenska, nämligen Emilia Sjöstrand som tävlar för St José och som hoppade final i tresteg.
Hennes längsta hopp mätte 13.87, endast fem centimeter från pers.
Vann gjorde Texas Ackelia Smith som hoppade 14.52.
Angel Richmore avslutade sin sjukamp under lördagen och hon hade en bra andradag och slutade som femma på 5869 poäng, vilket var nytt personligt rekord med 92 poäng.
Under andra dagen hoppade hon 5.96 i längd, kastade 37.94 i spjut och sprang 2:21.31 på 800 meter, karriärens hittills snabbaste 800-meterslopp.
Relaterade nyheter
Två ytterligare friidrottare har fått ta plats i SOK:s stödprogram Topp och talang, från och med 2026, nämligen Engla Nilsson och Samuel Pihlström. "En stor milstolpe i min friidrottskarriär", säger Engla Nilsson.
LÄS MER
Nya regler kring bland annat 800-meterslöpning inomhus, ställningens läge i stavhopp och kring konsekvenserna om en löpare rycker i startblocken har kommit under hösten. Här presenterar vi en sammanfattning av de nya reglerna.
LÄS MER