Annons

En tuff och varm start på OCR-EM

Ocr Dag 1 Fredrik Stenbeck i en svår rigg.

FOTO: ERIKA PÅLSSON

OCR-EM började med korta banan, cirka 4,5 km. Efter rekning av banan tidigare i veckan hade Sverige höga förhoppningar på bra resultat, men ett par hinder ställde till det och Blågult blev utan pallplatser dag 1.

Annons

Loppet började bra för Sverige som hade tävlande med i toppen i både herr- och damklassen. Tyvärr ställde ett par hinder till det och det blev inga pallplatser idag. I damklassen fick Sverige in tre aktiva i topp-10 vilket är väldigt bra i den tuffa värmen.

I paraklass tog Gustav Syrén sitt 5:e raka EM-guld och Hans Löfdahl tog sitt första guld.

Även svenska tävlande i åldersklasserna gjorde bra ifrån sig i värmen. Folke Eriksson segrade i juniorklassen (18-19 år), silvermedalj togs av Daniel Kindbom i klassen 60+, och brons togs av Aron Kindbom i 20–24-årsklassen, Pia Kind i 45–49-årsklassen och Malin Johansson i 50–54-årsklassen.

På lördag väntar 15- kilometersbanan med ännu tuffare hinder och prognosen säger att det blir kring 38 grader varmt.

Svensk Friidrott Kommunikation

Text:

Kommunikationsavdelningen

kommunikation@friidrott.se

Annons

Annons

Relaterade nyheter

Ocr Portugal Sajt
OCR-landslaget på plats i Portugal

Det svenska OCR-landslaget är nu på plats i Portugal, Lissabon, där årets EM arrangeras. Förberedelserna pågår för fullt och truppen är förväntansfull och laddad.

LÄS MER