Annons
En tuff och varm start på OCR-EM
27 JUNI 2025 | 15:36

FOTO: ERIKA PÅLSSON
OCR-EM började med korta banan, cirka 4,5 km. Efter rekning av banan tidigare i veckan hade Sverige höga förhoppningar på bra resultat, men ett par hinder ställde till det och Blågult blev utan pallplatser dag 1.
Annons
Loppet började bra för Sverige som hade tävlande med i toppen i både herr- och damklassen. Tyvärr ställde ett par hinder till det och det blev inga pallplatser idag. I damklassen fick Sverige in tre aktiva i topp-10 vilket är väldigt bra i den tuffa värmen.
I paraklass tog Gustav Syrén sitt 5:e raka EM-guld och Hans Löfdahl tog sitt första guld.
Även svenska tävlande i åldersklasserna gjorde bra ifrån sig i värmen. Folke Eriksson segrade i juniorklassen (18-19 år), silvermedalj togs av Daniel Kindbom i klassen 60+, och brons togs av Aron Kindbom i 20–24-årsklassen, Pia Kind i 45–49-årsklassen och Malin Johansson i 50–54-årsklassen.
På lördag väntar 15- kilometersbanan med ännu tuffare hinder och prognosen säger att det blir kring 38 grader varmt.
&format=webp)
Annons
Annons
Relaterade nyheter

I det första Europamästerskapet någonsin på 400 meter OCR skrev Maja Wellner svensk historia. I ett regnigt och halt Limerick, Irland, visade hon prov på styrka, teknik och kyla när hon tog hem guldet i en dramatisk final.
LÄS MER
Sverige stod för flera fina insatser på de avslutande lagtävlingarna på OCR-EM i Lissabon.
LÄS MER