Erlandsson fantastisk fyra i EM-finalen: ”Det är obeskrivligt”
10 JUNI 2024 | 21:16

FOTO: DECA TEXT&BILD
Erik Erlandsson slog till med ett kanonlopp i EM-finalen på 200 meter och slutade som fyra i Europa: ”Gick bara ut och hade kul”, säger Erik Erlandsson.
Det var ingen spikrak väg till final för IFK Lunds Erik Erlandsson. Efter att ha sprungit övertygande i sitt försöksheat på nytt pers och sedan ytterligare putsat på sin bästatid i semifinalen till 20.52 kom han in på samma tusendel som tjecken Tomas Nemejc. Till en början stod båda som kvalificerade till final, men beslutet ändrades plötsligt och det var inte förrän efter midnatt, natten till måndagen, som det slutgiltiga beslutet kom – att Erik skulle få springa final på måndagskvällen. Och som han sprang!
Men ingenting med Erik Erlandssons EM ska vara helt enkelt utan finalen inleddes med en tjuvstart och diskvalificering av tysken Hartmann. På andra försöket kom de så iväg.
Erik Erlandsson kom snabbt upp ut blocken och sprang en fin kurva, trots sin snäva innerbana, och han kom ut ur kurvan med hög fart.
På upploppet kunde han ta in på löparna framför sig och Erik tryckte sig fram till en fantastisk fjärdeplats. Han korsade mållinjen på 20.57, en ynka tiondel från bronsmedaljen.
– Det är sjukt. Jag säger som jag sa igår, för fyra veckor sedan visste jag inte om jag skulle vara här och nu är jag fyra i Europa, säger en tagen Erik Erlandsson till SVT efter superloppet.
Han fortsätter:
– Jag går in utan press, jag var redo och vet att jag kan. Gick bara ut och hade kul. Det är obeskrivligt. Jag var inte så nervös, jag ville ju prestera, men också bara gå ut och ha kul.
Vann gjorde Timothy Mumenthaler från Schweiz på tiden 20.28.
Läs allt om EM i vår EM-guide.
Alla resultat från EM i Rom hittar du här.
&format=webp)
Relaterade nyheter

Sverige fick en drömavslutning på friidrotts-VM i Tokyo när Daniel Ståhl försvarade sitt VM-guld i diskus. Precis som för två år sedan avgjorde han i sista omgången – med ett mäktigt kast på 70.47 meter. "Jag hade inställningen att det var som ett pa…
LÄS MER
Den nyblivne VM-bronsmedaljören på 10 000 meter, Andreas Almgren, har fått en plats i World Athletics Athletes' Commission, något som blev klart under söndagen: ”Jag ser fram emot att få starta arbetet”, säger han.
LÄS MER