Europarekord för Perseus och milepers för Wilma
09 FEBRUARI 2025 | 05:01
FOTO: DECA TEXT&BILD
Det blev nytt personligt rekord för Wilma Nielsen under Wanamaker Mile i New York. Och Perseus Karlström slutade tvåa i sitt milelopp på en tid som gör honom till den snabbaste europé någonsin.
Under Millrose Games i New York avgjordes sent under lördagskvällen, svensk tid, det klassiska mileloppet Wanamaker Mile och det fanns svenskt på startlinjen i form av Wilma Nielsen. Örgrytelöparen slog så sent som 25 januari i år sitt personliga rekord på distansen, 4:25.89, så hon är onekligen i god mileform.
Och under lördagens lopp visade hon att hon har ännu snabbare tider i benen. Wilma låg under den större delen av loppet i fältets mitt men tappade ett par positioner på slutet. Hon blev till slut nia i loppet på tiden 4:25.78, nytt personligt rekord med elva hundradelar.
Vann gjorde brittiskan Georgia Bell på 4:23.35.
Perseus gick 1 mile på Europarekord
Även Perseus Karlström tävlade i Millrose Games under lördagen, i den för gångare lite ovanliga distansen, 1 mile. Perseus gick snabbt upp i ledningen och drog upp ett bra tempo. Han passerade halva distansen på 2:45.34, men strax bakom honom gick Ever Palma från Mexiko. Med en fjärdedel kvar av loppet gick Ever Palma om Perseus och drog upp tempot ytterligare.
Perseus Karlström kunde inte komma ikapp, utan slutade tvåa i loppet på tiden 5:32.34, den snabbaste tiden någonsin av en europé.
Ever Palmas segertid skrevs till 5:24.50.
Du hittar alla resultat från Millrose Games här.
Relaterade nyheter
Personliga rekord i tre av fyra grenar under första dagen borgar för en riktigt stark sjukamp för Erika Wärff i Götzis.
LÄS MER
Spårvägens David Thid sprang för sitt Alabama i NCAA-kvalen natten till lördag och lyckades med bedriften att både kvala till finalen och springa sitt livs hittills snabbaste lopp på 400 meter häck.
LÄS MER