European Athletics om inomhus-EM: Planen ligger fast

IEM Logotyp

European Athletics har fått frågor från flera nationsförbund gällande inomhus-EM i Istanbul 2-5 mars. Beskedet från EA är tydligt: Planen att arrangera inomhus EM i Istanbul den 2-5 mars ligger fast.

Efter jordbävningskatastrofen i Turkiet och Syrien har en rad nationella och internationella evenemang ställts in och i Turkiet råder landssorg.

- Nu har vi nu fått tydliga besked från EA och våra förberedelser fortsätter, säger Stefan Olsson, generalsekreterare på Svenska Friidrottsförbundet.

Svensk Friidrott Kommunikation

Text:

Kommunikationsavdelningen

kommunikation@friidrott.se

Relaterade nyheter

EM 2026 Kriterier NY
Sugen på EM i Birmingham? Så kvalar du in!

I början av augusti 2026 är det dags för arenafriidrottens höjdpunkt när EM i Birmingham avgörs. Förbundskapten Kajsa Bergqvist har nu presenterat de svenska uttagningskriterier som gäller för att kvalificera sig till mästerskapet.

LÄS MER
Terräng Em Logo
Här är den svenska truppen till Terräng-EM

Den 14 december är det dags för Terräng-EM i portugisiska Lagoa och nu är den svenska truppen spikad. Blågult åker dit med 20 löpare och kommer att ha lag i alla klasser utom den kvinnliga och männens U23-klass.

LÄS MER