Fanny Roos klar för OS-final – behövde bara en stöt
30 JULI 2021 | 15:00
FOTO: DECA TEXT&BILD
I kulkvalet behövde Fanny Roos inte mer än en stöt för att kvala till OS-finalen på söndag.
I natt behövde inte Daniel Ståhl mer än en kast för att kvala in till lördagens OS-final. Det behövde tydligen inte heller Fanny Roos, då hon redan i första omgången i damernas kulkval drämde till med 19.01 – ett resultat som är 21 centimeter längre än gränsen för direktkval. Roos var påtagligt nöjd över stöten, och efter tävlingen sade hon så här till Svensk Friidrott.
– Jag fick verkligen till det idag, både mentalt, tekniskt och fysiskt. Det kändes jättebra att få till det i första idag. Jag fick verkligen till det vi fokuserat på tekniskt och det känns skönt.
Sjätte längsta stöten i karriären
Det här är sjätte gången som Fanny har varit över 19 metersgränsen i karriären, och femte gången för sommaren. Med hennes senaste vana att slå svenskt rekord om och om igen kommer söndagens final att bli väldigt spännande!
/Lukas Nordén
Relaterade nyheter
Två medaljer och ytterligare sex topp-åtta-placeringar tog Sverige hela vägen till det bästa inomhus-VM:et sedan 2004. "Att så här många svenskar är med och nafsar efter VM-medaljer, det var länge sedan vi såg", säger förbundskapten Kajsa Bergqvist.
LÄS MER
Det blev en tiondeplats för Thobias Montler i längdfinalen på inomhus-VM i Toruń. Han nådde 7.94 meter som längst och fick göra fyra hopp i tävlingen. "Efter den säsong jag haft kan jag inte kräva för mycket av mig själv", säger Thobias Montler.
LÄS MER