Annons

Fantastiskt lopp av Bengtström: "Kom lite som en chock"

Carl Bengtström (9) Carl Bengtström in på 45.91 på 400m i Telekonsult Arena.

FOTO: DECA TEXT&BILD

Carl Bengtström har något stort på gång. Under Quality Hotel Games i Växjö klockades han för dunderperset 45.91 i säsongsdebuten på 400 meter. Med det är han tidig världstvåa inomhus. "Det kom lite som en chock", säger han.

Annons

Carl Bengtström har flera gånger visat att han kan konkurrera internationellt även utan häckar. På Finnkampen förra året sprang han för första gången under 46 sekunder på 400 meter (45.98).

Men under lördagen i Växjö, inomhus, skulle det gå än fortare. Carl Bengtström passerade mållinjen före dansken Benjamin Lobo Vedel på 45.91 och sänker sitt innepers med mer än fyra tiondelar. Han befäster sin tredjeplats genom tiderna och är nu bara 2/100 efter Johan Wissman på andraplatsen. 

TV: Se loppet här!

Tiden innebär också en andraplats i världen den här väldigt unga innesäsongen. Bengtström har redan klarat kvalgränsen till inomhus-VM, när han sprang under 46.50 2021. Tiden 45.91 hade räckt till guld på inomhus-EM 2021, där Bengtström då slutade på en fjärdeplats.

– Det kändes grymt bra! Har haft en grym träningshöst och vinter som har indikerat på att det kunde gå snabbt men att det skulle gå såhär fort i första loppet kom lite som en chock! säger Bengtström efteråt.

Annons

Loppet kan ni se från gårdagens repris.

Nästa lopp för Bengtström blir i Ostrava 3 februari.

Resultaten

Annons

Annons

Relaterade nyheter

Eyof (4)
Truppen till EYOF uttagen: ”Exceptionellt talangfull”

I slutet av juli är det dags för EYOF – Europeiska Ungdomsolympiaden – och Sverige skickar en 12 personer stark friidrottstrupp. ”De tolv som nu blev uttagna har verkligen något speciellt att se fram emot”, säger landslagsledare David Frykholm.

LÄS MER