Fint svenskt längdkval – men känning plågar Ayla

Ayla Em 2026

FOTO: DECA TEXT&BILD

Maja Åskag och Ayla Hallberg Hossain kvalade in till söndagens EM-final i längdhopp. Högst oklart dock om Ayla kommer till start. Tilde Johansson satte nytt säsongsbästa, men missade ändå avancemang. Tyngre gick det på de kvinnliga försöken på 1500 meter där ingen av de tre svenskorna hade dagen.

I vilda vindar lyckades Råby-Rekarnes Maja Åskag leverera följande kvalserie i längdhopp: 6.55 (+5.3) – 6.66 (+1.9) – 6.55 (+1.7). En hoppning som gav Maja nionde plats i kvalet, tolv vidare till final.

– Skönt att gå ut på banan och få lite revansch efter tresteget. Man vill inte lämna här och vara missnöjd, så jättekul att vara i final, det var målet. Själva hoppningen var chill och avslappnad, det finns mer att hämta. Nu är det bara att gå in och köra i finalen, säger Maja.

Tia i kvalet slutade Turebergs Ayla Hallberg Hossain som efter två övertrampshopp levererade nästperset 6.66 (+1.7) i sista omgången. Tyvärr finns stor risk att Ayla inte kan hoppa finalen, då hon fick problem med ena baksidan efter sista hoppet.

– Jag fick en känning i baksidan i sista hoppet, lite som ett hugg. Inte jättebra. Jag hade lite problem innan jag kom hit, men jag tänkte att allt var okej. Samtidigt kände jag lite, lite i varje hopp. Nu har jag lindat och så får vi se vad som händer i finalen, men jag tror tyvärr inte att jag kan köra i morgon. Om jag också känner att jag inte kan hoppa på min bästa nivå känns det dumt att riskera någonting, säger Ayla, som var besviken över att det tog lång tid innan hon fick hjälp att sätta tryck på skadan.

– Jättefrustrerande såklart. Det ser kanske inte så illa ut, men det är viktigt att man får hjälp så snabbt som möjligt.

Även kvalets tredje svenska, Falkenbergs Tilde Johansson, inledde med två kryss. I sista omgången hoppade hon 6.47 (+1.4) vilket gav henne 20:e plats totalt.

– Det kändes verkligen jättebra i kroppen, men när man börjat med kryss så blir det lite "allt eller inget". Tråkigt att inte få in det första hoppet. Men jag har ändå en bra känsla, känner mig i bra form. Jag får maxa ut det sista på Finnkampen istället.

Ingen svenska till final på 1500 meter 

Tre svenskor kom till start på försöksloppen över 1500 meter där topp-6 i respektive heat gick vidare till final.

Mia Barnett sprang i det första av två heat och lade sig inledningsvis på 10:e plats, invid sargen. Hällelöparen hängde med bra i ett ganska lugnt tempo, men med dryga 500 meter kvar skruvades farten upp rejält och då fick Mia svårt att hänga med.

Vid klockringningen var Barnett sist. Under sista varvet avancerade hon något men återfick aldrig kontakten med den stora tätgruppen.

Brittiskan Georgia Hunter Bell vann på 4:08.97. Barnett blev 11:a med tiden 4:14.01. Sista finalplatsen i heatet gick till tjeckiskan Kristiina Sasínek Mäki som sprang på 4:10.84.

I det andra heatet representerades Sverige av Hässelbys Wilma Nielsen och Spårvägens Carmen Cernjul. Även de var fint med så länge tempot inte var alltför högt. På sista varvet började allvaret och när det var 250 meter kvar fick Carmen släppa kontakten med tätgruppen. Wilma var åtta in på upploppet men saknade den rätta energin för att slåss om en topp-sex-position.

Portugisiskan Patricia Silva vann heatet på 4:08.10 och sjätteplatsen knep fransyskan Augustine Haquet som sprang på 4:08.98.

Wilma blev nia med tiden 4:10.50 medan Carmen slutade som 13:e tjej med 4:13.00.

– Jag visste att jag var på gränsen till att kunna ta en sjätteplats, men det blev ett stökigt lopp. Vid 200 kvar kände jag att jag låg i en bra position, men med 150 kvar kom mjölksyran och då såg jag dem försvinna iväg så det var tråkigt. Benen var inte nog starka i dag, säger Wilma.

– Jag hade hoppats på att kroppen skulle vara bättre än den är i dag. Men det var jättekul att få den här chansen. Det är lite blandade känslor nu direkt efter, men jag känner stor tacksamhet, säger Carmen som kom till Birmingham direkt från succén på JVM i Eugene.

– Det har varit svårt att göra den bästa uppladdningen inför detta. Kroppen har inte riktigt kommit igång. Jag vet att jag kan göra det bättre en bra dag, så det är tråkigt.

 Här hittas alla resultat

Svensk Friidrott Kommunikation

Text:

Kommunikationsavdelningen

kommunikation@friidrott.se

Relaterade nyheter

Stafett Em 26
Stafettkillarna ville mer – "Stor utvecklingspotential"

Det svenska 4x100-gänget fick inte till något av sina bättre race i EM-kvalet i Birmingham. Killarna blev 13:e lag totalt på tiden 39.71. "Vi har potential att slå det svenska rekordet och nu får vi ladda om inför Finnkampen", säger avslutaren Jean-C…

LÄS MER
Perseus Karlström 26 Em 2
Perseus EM-fyra – "Mot slutet säger det bara pang"

Perseus Karlström slutade på en fin 4:e-plats i gångarnas EM-maraton i Birmingham. "Jag tycker att jag gör ett riktigt bra lopp ändå", säger Perseus. Segern gick till italienaren Massimo Stano som var 3:29 före svensken i mål.

LÄS MER