Fjärdeplats för Almgren – "Klart man vill ha medalj"
09 MARS 2025 | 16:50
FOTO: DECA TEXT&BILD
Andreas Almgren var länge med i medaljkampen på 3000 meter, men slutade på en snöplig fjärdeplats. "Med tanke på motståndet är det här ungefär vad man hade kunnat förvänta sig", säger han.
Inför inomhus-EM i Apeldoorn hade Turebergs Andreas Almgren samlat på sig tre fjärdeplatser i tidigare EM-sammanhang. Han kom till Apeldoorn som en av förhandsfavoriterna till medalj på 3000 meter.
Finalen inleddes långsamt, och Andreas placerade sig mitt i fältet. Storfavoriten Jakob Ingebrigtsen från Norge gick upp i tät på andra varvet, men farten var fortsatt låg. 1000 meter passerades på beskedliga 2:52.
Ut på den andra kilometern avancerade svensken upp till andraplats, jämsides med Ingebrigtsen. Andra kilometern avverkades på 2:36, där Andreas fortfarande låg tvåa.
Med tre varv kvar tog Ingebrigtsen täten, och sex man fick en lucka ner till övriga fältet. När klockan ringde var Andreas på bronsplats. In på upploppet kämpade svensken mot fransmannen Azeddine Habz, som visade sig vara starkare. Det slutade med en ny fjärdeplats för Andreas Almgren, med tiden 7:50,66.
– Det är klart man vill ha medalj, och det var mitt mål inför mästerskapet. Med tanke på motståndet är det här ungefär vad man hade kunnat förvänta sig, även om jag ville mer. Det blir svårt att hävda sig när det är så pass snabba 1500-meterslöpare med. Att jag som 10 000-meterslöpare är med där lovar gott inför resten av året. Allt som allt gör jag ett bra lopp, men hade jag varit lite mindre hetsig hade jag kunnat ta en medalj, säger Andreas Almgren, som avslutade andra halvan av loppet på 3:37.
Jakob Ingebrigtsen vann sitt tredje raka IEM-guld på 7:48,37, drygt en sekund före britten George Mills som tog silver.
Relaterade nyheter
Ungdoms-EM 2030 kommer att arrangeras på Sola Arena i Karlstad. Det beslutade European Athletics under torsdagen. "Det här betyder så mycket för Svensk Friidrott, oerhört glädjande", säger Svenska Friidrottsförbundets ordförande Johan Storåkers. Samt…
LÄS MER
Den 20-22 mars är det dags för inomhus-VM i Polen och kanske satsar du på att ta en plats i den svenska truppen? Nu publicerar vi de svenska nomineringsgränserna.
LÄS MER