Annons
Följ SM-dramatiken från halvmaraton på Anderstorps motorstadion i kväll
13 JULI 2022 | 13:00

FOTO: DECA TEXT&BILD
I kväll ska de svenska mästarna i halvmaraton utses. Och du kan följa tävlingarna direkt.
Annons
Nu är det åter dags att se vem som tar hem guldet i SM i halvmaraton som avgörs på den klassiska motorbanan i Anderstorp. Tävlingen kommer att starta klockan 19.00 och vi kan räkna med flera snabba tider. Bland annat ska segraren från herrklassen förra året, Samuel Tsegay springa. Segraren från damklassen förra året, Sarah Lahti, springer inte eftersom hon har rest till VM-tävlingarna i Eugine.
Dagen innehåller mer än bara SM i halvmaraton och det är en heldag med tävlingar för både seniorer och juniorer. Det går så klart att följa tävlingarna på plats i Anderstorp, men om du inte har möjlighet till det kan du följa dem på Friidrottskanalen med start klockan 17.15 eller via resultatlistan med liveresultat. Via den länken hittar du också en fullständig startlista.
/Anna-Lena Pettersson
Annons
Annons
Relaterade nyheter

I ett soligt och lagom varmt Stockholm fick vi under lördagen se en rutinerad SM-vinnare på herrsidan – och en sensationell vinnare på damsidan. "Jag vet inte vad som hände", säger IF Götas Wilma Modig, som tog karriärens första SM-guld.
LÄS MER
Den 12 juli avgörs Lag-SM i Sollentuna och nu står det klart vilka lag som gör upp om medaljerna. Under gårdagen blev IFK Växjös damer och IFK Lidingös herrar sista lag in i finalen.
LÄS MER