Första SM-guldet och personbästa för Linus Jönsson: "Jätteskönt!"
30 JUNI 2024 | 16:34
FOTO: DECA TEXT&BILD
Tjalves Linus Jönsson grejade karriärens första SM-guld och såg även till att persa med 5.43. "Det känns jätteskönt!" säger Linus som efter en tids skadefrånvaro är tillbaka med besked.
Blott 18-årige Linus Jönsson kan nu titulera sig svensk mästare efter att ha vunnit stavhoppsfinalen på Rimnersvallen med 5.43 som han klarade i första försöket, tre centimeter högre än det pers han satte ifjol och en höjd som gör honom till tvåa på den svenska årsbästalistan.
Silvret gick till Örgrytes William Asker som klarade säsongsbästat 5.33 och bronset till IFK Göteborgs Axel Rogö som hoppade 5.02.
- Det känns jätteskönt att vinna här i dag, säger Linus.
- Det har varit ett par SM där jag varit lite missnöjd med resultaten, där jag har varit nära. Nu satt allting så det är jättehärligt.
Hur var din tävling då?
- Det blev ju lite annorlunda mot vad jag hade förväntat mig. Det såg ut som att det skulle bli dåligt väder, men vi fick istället väldigt bra förutsättningar. Och jag som precis har kommit tillbaka från en skada gick in väldigt tidigt. Så det blev många höjder och en tuff, bra match mot William (Asker). Och så blev det PB med 5.43 så det är jag mycket nöjd med.
Relaterade nyheter
IUSM för 17-åringar fortsatte under söndagen och efter att elva svenska mästare hade krönts var mästerskapet slut för i år. Här redovisas söndagens alla finaler och medaljörer från tävlingarna i Sätra.
LÄS MER
På den avslutande löpgrenen under inomhus-SM i Sätra blev det favoritsegrar på 60 meter häck. Ludvig All tog karriärens första SM-guld, medan Julia Wennersten säkrade sitt tredje guld på distansen.
LÄS MER