Fortsatt medvind för Ståhl – "Bra krut i benen"

Daniel Ståhl Lag Em Madrid

Spårvägens diskuskung Daniel Ståhl visade återigen klassen när han segrade på lag-EM i Madrid med fina 68.36 som längstakast. "68 tycker jag är bra i sådana här förhållanden, 37 grader och vindstilla. Det var bra", säger Daniel som bärgade Sveriges första seger på detta lagmästerskap.

Daniel Ståhl satte tonen direkt på lag-EM med ett ledarkast på 66.32. Därefter följde x - 68.36 - 67.72 - x - 66.17.

- Det känns bra faktiskt. Jag kör på här i dag och målet är att kasta så långt jag bara kan. Det är kul! säger Daniel och beskriver segerkastet:

- Det var bra krut i benen, men det var inte världens träff. Men 68 tycker jag är bra i sådana här förhållanden, 37 grader och vindstilla. Det var bra.

Tvåa i tävlingen blev tysken Mika Sosna som kastade 66.17 som längst.

Hallerths samtliga kast touchade buren

I damernas släggtävling inledde Rebecka Hallerth med 61.78 i ett kast där släggans vajer touchade nätet på väg ut ur buren. I andra omgången ökade hon till 62.77 efter att vajern återigen hade haft kontakt med nätet.

Rebeckas tredjekast var en ökning till 64.02, men återigen var släggan i nätet och tyvärr räckte inte resultatet till vidare kastning. En tiondeplats blev det till slut för Spårvägenkastaren.

- Det kändes väldigt bra på uppvärmingen, jag hade bra tryck i kroppen men sedan blir jag väldigt spänd och lite försiktig när tävlingen börjar. Jag kom inte riktigt runt, så tyvärr är alla mina kast i buren. Annars hade det kanske varit en liten bit till. Det känns som att jag inte alls får ut det jag har på värmet eller på träning, så lite surt är det, säger Rebecka.

Polskan Anita Wlodarczyk vann tävlingen på 73.34.

Här hittas resultaten.

Här hittar du vår lag-EM-guide.

Svensk Friidrott Kommunikation

Text:

Kommunikationsavdelningen

kommunikation@friidrott.se

Relaterade nyheter

Daniel STÅHL 8190
Ståhl försvarade VM-guldet i regnet – ”Mållös”

Sverige fick en drömavslutning på friidrotts-VM i Tokyo när Daniel Ståhl försvarade sitt VM-guld i diskus. Precis som för två år sedan avgjorde han i sista omgången – med ett mäktigt kast på 70.47 meter. "Jag hade inställningen att det var som ett pa…

LÄS MER
Andreas ALMGREN 7421
Andreas Almgren tar plats i Athletes’ Commission

Den nyblivne VM-bronsmedaljören på 10 000 meter, Andreas Almgren, har fått en plats i World Athletics Athletes' Commission, något som blev klart under söndagen: ”Jag ser fram emot att få starta arbetet”, säger han.

LÄS MER