Annons

Annons

Friidrott i veckan – Diamond League till Stockholms stadion

Armand Duplantis22 (1) Armand Duplantis vid Bauhausgalan 2022. På söndag är han tillbaka.

FOTO: DECA TEXT&BILD

Knappt har vi hämtat andan efter lag-EM så börjar en ny vecka full av friidrott att njuta av. Den här veckan kan vi bland annat se fram emot högklassigt stavhopp i Ostrava och Bauhausgalan på Stockholms stadion.

Tisdag 27 juni

WCT Gold Golden Spike, Ostrava, Tjeckien

Svenska deltagare: Armand Duplantis – stavhopp, Simon Pettersson – diskus, Michaela Meijer – stavhopp

Sändning: ViaPlay klockan 18.00–20.30

Mer information på hemsidan.

***

Onsdag 28 juni

WCT Bronze, Boysen Memorial, Oslo, Norge

Svenska deltagare: Bland andra Rebecka Abrahamsson – tresteg, Samuel Pihlström – 800 meter, Ragnar Carlsson – slägga, Zion Eriksson – 100 meter.

Sändning: Streamas från klockan 16.30

Mer information, bland annat startlistor och resultat på hemsidan.

Rebecka Abrahamsson.

***

Fredag 30 juni

Diamond League, Lausanne, Schweiz

Svenska deltagare: Thobias Montler – längdhopp, Andreas Almgren – 5 000 meter

Sändning: SVT1 och SVT Play klockan 20.00–22.00.

Mer information, bland annat fullständiga tidsprogram, startlistor och resultat, på hemsidan.

***

Världsungdomsspelen, Göteborg (30 juni–2 juli)

En gigantisk tävling på Slottsskogsvallen i Göteborg med hundratals ungdomar från Sverige och hela världen i åldrarna 12 år upp till senior på startlistorna och tusentals starter. Tävlingarna börjar fredag morgon klockan 09.15 och slutar söndag kväll cirka 20.10. 

Startlistor, tidsprogram och annan information hittar du på hemsidan

Söndag 2 juli

Diamond League, Bauhausgalan, Stockholm

En av årets verkliga friidrottshöjdpunkter äger rum på Stockholms stadion när Diamond League lockar riktiga superstjärnor till Sverige. Och självklart kommer även många av våra egna svenska stjärnor.

Svenska kvinnliga deltagare under huvudtävlingen:

Kula: Fanny Roos, Sara Lennman

Diskus: Caisa-Marie Lindfors, Emma Sralla, Emma Ljungberg

Längdhopp: Tilde Johansson

4x100 meter: Tre svenska lag: ett seniorlag, ett U23 och ett U20.

800 meter: Maria Freij, Yolanda Ngarambe, Julia Nielsen

1 500 meter: Hanna Hermansson

5 000 meter: Sarah Lahti

200 meter: Julia Henriksson

Julia Henriksson.

Svenska manliga deltagare under huvudtävlingen:

Höjdhopp: Melwin Lycke-Holm, Fabian Delryd

Stavhopp: Armand Duplantis

3 000 meter: Andreas Almgren, Emil Danielsson, Jonathan Grahn

100 meter: Henrik Larsson

Diskus: Simon Pettersson, Daniel Ståhl

3 000 meter hinder: Emil Blomberg, Vidar Johansson, Simon Sundström

400 meter häck: Oskar Edlund

800 meter: Andreas Kramer

* För kompletta startlistor, klicka här.

Sändning: SVT1 och SVT Play klockan 15.45–20.00

Mer information, bland annat tidsprogram och resultatrapportering på hemsidan.

Vidar Johansson och Emil Blomberg. 

***

Resisprint International, La Chaux-de-fonds, Schweiz

Svenska deltagare: Max Hrelja och Joel Bengtsson – 110 meter häck.

Mer information på hemsidan

***

Pärnu Beach Stadium Athletics Night

Svenska deltagare: Wictor Petersson – kula.

Mer information på hemsidan.

 

Svensk Friidrott Kommunikation

Text:

Kommunikationsavdelningen

kommunikation@friidrott.se

Relaterade nyheter

Oskar Edlund U23 EM
Sverige-bästa av Oskar igen!

Oskar Edlund har ännu en gång putsat sitt eget Sverige-bästa på 600 yards. I finalen i Lubbock, Texas, där Big 12 Indoor Track And Field Championships arrangeras, sprang Täbytalangen på 1:08.52.

LÄS MER