Friidrotts-SM 2026 arrangeras i Uppsala

Patricia Kamga (2) Patricia Kamga från Upsala IF.

FOTO: DECA TEXT&BILD

Friidrotts-SM 2026 kommer att arrangeras i Uppsala. Det kungjordes under lördagen på Svensk Friidrotts förbundsårsmöte i Uddevalla.

I årets SM-stad Uddevalla berättade Svenska Friidrottsförbundets ordförande Johan Storåkers att Friidrotts-SM 2026 går till Uppsala:

– Vi hade två starka, högkvalitativa kandidater. Utan att gå in på alla detaljer så blev en faktor avgörande och det var anläggningsfrågan. Men båda koncepten var starka och det är två föreningar med stor kompetens och god samverkan med de aktuella kommunerna vilket är mycket viktigt.

– Beslutet från en enhällig förbundsstyrelse blev att Friidrott-SM 2026 ska genomföras i Uppsala med Upsala IF som arrangör i samverkan såklart med Svenska Friidrottsförbundet.

SM 2025 kommer att arrangeras i Karlstad och Kil.

Svensk Friidrott Kommunikation

Text:

Kommunikationsavdelningen

kommunikation@friidrott.se

Relaterade nyheter

Eyja Gautadóttir 986
Gautadóttir briljerade på hemmaplan under JSM-USM

JSM-USM i mångkamp har avgjorts under helgen och på flicksidan övertygade Eyja Gautadóttir mest och vann med en marginal på 842 poäng ner till tvåan. Ricky Wahlgren gjorde även han en stark mångkamp i P19 och lämnade tvåan 650 poäng bakom sig.

LÄS MER