Friidrotts-VM 2027 till Peking
29 FEBRUARI 2024 | 08:32
FOTO: DECA TEXT&BILD
Under onsdagen kom beskedet från World Athletics att VM 2027 kommer att gå i Kinas huvudstad Peking. Precis som på VM 2015 kommer tävlingarna att avgöras i "Fågelboet" som invigdes i samband med OS 2008.
Friidrotts-VM avgjordes i Peking 2015 och sju år innan det var staden värd för OS. VM återvänder nu till Kina som även kommer att arrangera inomhus-VM 2025 i Nanjing. Beskedet att Peking blivit tilldelat VM 2027 kom under onsdagens World Athletics Council Meeting som hölls i samband med inomhus-VM i Glasgow.
– Grattis till Peking för deras framgångsrika ansökan att få arrangera friidrotts-VM 2027, 12 år efter att våra friidrottare tände upp Nationalstadion för den 15:e upplagan av mästerskapet, säger World Athletics president Sebastian Coe i ett pressmeddelande.
VM 2027 blir det 21:a i ordningen och det blir andra gången i historien som samma stad får arrangera mästerskapet två gånger. Helsingfors i Finland stod som värd för den första upplagan av VM 1983 och igen 2005.
VM 2025 avgörs 13-21 september på Tokyos Olympiastadion.
Läs hela pressmeddelandet på World Athletics hemsida.
Relaterade nyheter
Två medaljer och ytterligare sex topp-åtta-placeringar tog Sverige hela vägen till det bästa inomhus-VM:et sedan 2004. "Att så här många svenskar är med och nafsar efter VM-medaljer, det var länge sedan vi såg", säger förbundskapten Kajsa Bergqvist.
LÄS MER
Det blev en tiondeplats för Thobias Montler i längdfinalen på inomhus-VM i Toruń. Han nådde 7.94 meter som längst och fick göra fyra hopp i tävlingen. "Efter den säsong jag haft kan jag inte kräva för mycket av mig själv", säger Thobias Montler.
LÄS MER