Fristående maraton-VM från 2030

Maraton (2)

FOTO: DECA TEXT&BILD

World Athletics meddelar under tisdagen att maraton kommer att brytas ut ur det traditionella VM-programmet. Från och med 2030 ska ett fristående världsmästerskap i maraton arrangeras.

På VM i Peking 2027 och VM 2029 kommer maraton att ingå i VM-programmet, som vanligt. Från 2030 däremot blir VM i maraton ett eget, fristående mästerskap, World Athletics Marathon Championships.

VM i maraton blir ett årligt evenemang där herrar och damer tävlar vartannat år. Därmed blir VM-frekvensen densamma för löparna.

World Athletics har inlett samtal med Aten om ett eventuellt värdskap för det första världsmästerskapet i maraton 2030 och tanken är att Aten maraton ska ha högsta möjliga status (Platinum Label) när det väl är dags för VM.

– Vi är glada över att utforska möjligheten till ett fristående VM i maraton tillsammans med Aten – platsen där denna ikoniska disciplin föddes, säger World Athletics ordförande Sebastian Coe.

VM i väglöpning (World Athletics Road Running Championships) ska fortsatt arrangeras som ett separat årligt evenemang. I år går VM i väglöpning i september. Mästerskapet avgörs i Köpenhamn där halvmaraton, 5 kilometer och 1 mile står på programmet.

Läs mer på WA:s hemsida

Svensk Friidrott Kommunikation

Text:

Kommunikationsavdelningen

kommunikation@friidrott.se

Relaterade nyheter

Diamond League (1)
Diamond League-tävlingen i Doha flyttas

Tanken var att årets Diamond League skulle inledas i Doha den 8 maj, men på grund av kriget i Mellanöstern har tävlingen skjutits framåt i tiden till den 19 juni. Armand Duplantis är en av stjärnorna som nu får sin utomhuspremiär framflyttad.

LÄS MER