Fyll Stadion och föreningskassan med Biljettkampen!
25 MARS 2023 | 10:54
FOTO: DECA TEXT&BILD
Biljettkampen är en chans för alla friidrottsföreningar och träningsgrupper att tjäna en hacka samtidigt som vi tillsammans fyller Stockholms Stadion med Finnkampsupporters i september.
Vad är då Biljettkampen? Jo, de föreningar och träningsgrupper som engagerar sig i Biljettkampen säljer Finnkampsbiljetter och för varje såld biljett går hundra kronor rakt in i kassan där de kan förvandlas till träningsläger, tävlingsresor eller utrustning.
Ni kan välja om ni vill delta i Biljettkampen med hela föreningen eller om ni som enskild träningsgrupp vill haka på och dra in pengar till just er verksamhet.
Biljettkampen kommer att pågå från och med förbundsårsmöteshelgen 25–26 mars till och med den 30 juni 2023. Finnkampen arrangeras den 2–3 september.
För att bli en del av Biljettkampen behöver ni bara anmäla ert intresse till biljett@friidrott.se så hjälper vi er att komma i gång.
Relaterade nyheter
VM-finalen i Tokyo blev Sara Lennmans sista tävling. "Ett värdigt avslut", skriver hon på Instagram.
LÄS MER
Under onsdagen presenterades de 13 svenska idrottare som nominerats till årets Jerringpris. Bland dem finns hela tre friidrottare: Armand Duplantis, Daniel Ståhl och Andreas Almgren.
LÄS MER