Fyll Stadion och föreningskassan med Biljettkampen!
25 MARS 2023 | 10:54

FOTO: DECA TEXT&BILD
Biljettkampen är en chans för alla friidrottsföreningar och träningsgrupper att tjäna en hacka samtidigt som vi tillsammans fyller Stockholms Stadion med Finnkampsupporters i september.
Vad är då Biljettkampen? Jo, de föreningar och träningsgrupper som engagerar sig i Biljettkampen säljer Finnkampsbiljetter och för varje såld biljett går hundra kronor rakt in i kassan där de kan förvandlas till träningsläger, tävlingsresor eller utrustning.
Ni kan välja om ni vill delta i Biljettkampen med hela föreningen eller om ni som enskild träningsgrupp vill haka på och dra in pengar till just er verksamhet.
Biljettkampen kommer att pågå från och med förbundsårsmöteshelgen 25–26 mars till och med den 30 juni 2023. Finnkampen arrangeras den 2–3 september.
För att bli en del av Biljettkampen behöver ni bara anmäla ert intresse till biljett@friidrott.se så hjälper vi er att komma i gång.
Relaterade nyheter

Årets friidrotts-VM är över och när det svenska landslaget lämnar Tokyo kan vi glädjas åt en enorm blågul succé. Enbart VM i Paris 2003 kan mäta sig med detta mästerskap. "Det har varit ett fantastiskt VM för vår del", summerar förbundskapten Kajsa B…
LÄS MER
Kenth Olsson, en av Sveriges främsta friidrottsprofiler under mer än ett halvt sekel, har lämnat oss. Den 5 augusti, knappa två veckor före hans 80-årsdag, avled han i kretsen av sina närmaste. Här ett minnesord signerat Anders Borgström.
LÄS MER